PKO Bank Polski podjął decyzję o oferowaniu ugód ws. kredytów frankowych i spodziewa się, że będzie gotowy do ich zawierania pod koniec września, poinformował wiceprezes nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem Piotr Mazur.

"Podtrzymujemy, że ugody są najlepsze dla klientów i banku. Na sporze z reguły korzystają tylko firmy adwokackie. Chcemy te ugody zrobić. Chcemy je zrobić w sposób bezpieczny dla klientów i dla nas. Po konsultacjach z KNF wspólnie doszliśmy do wniosku, że powinniśmy klientom oferować, dla ich bezpieczeństwa, w pierwszej kolejności zamianę na kredyt ze stałą stopą, po to żeby, gdy stopy wzrosną, ci klienci nie wrócili do nas z pretensjami" - powiedział Mazur podczas konferencji prasowej.

"Myślę, że będziemy gotowi pod koniec września. W międzyczasie chcemy zwiększyć pulę klientów, którzy wejdą do tzw. pilotażu" - dodał.

Mazur poinformował również, że obecny poziom rezerw na ryzyko związane z kredytami frankowymi, wynoszący ponad 7 mld zł, wg modelu zweryfikowanego przez niezależnego audytora jest "adekwatny".

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.