Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego minęło pod znakiem stabilizacji we wcześniejszych zakresach. Wydarzeniem sesji na rynku polskich aktywów była aukcja długu, gdzie MF uplasowało papiery 2 i 5-letnie o wartości prawie 12 mld PLN. Wyniki przetargu wskazują, iż nie ziściły się obawy co do ewentualnego negatywnego wpływu Ukrainy na postrzeganie polskiego długu. Tym samym resort sfinansował już ponad 80% potrzeb pożyczkowych na 2014r. W przypadku złotego ciężko mówić o mocniejszych ruchach na rynku. Od początku tygodnia obserwowaliśmy lekkie osłabienie przy niewielkich obrotach, natomiast aktualnie brak jest czynników mogących wyrwać PLN ze stanu krótkoterminowej konsolidacji. Czynnik ukraiński, ciągle obecny, przeszedł na dalszy plan i wydaje się, iż rynek czeka na dzisiejsze wystąpienie M. Draghiego, które może zmienić układ sił na eurodolarze, tym samym istotnie wpływając również na wyceny par pochodnych.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dotyczące sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia za marzec. Rynek szacuje odczyty odpowiednio: 5,7% oraz 13,6%. Oczekiwany jest wiec mocniejszy spadek w zakresie sprzedaży detalicznej (poprzednio 7,0% r/r) z uwagi na późniejszy termin Świąt Wielkiej Nocy w br. co spowodowało najprawdopodobniej spadek sprzedaży w marcu, ale pozytywnie wpłynie na kwietniowe dane.

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania par X/PLN oscylują blisko górnych ograniczeń ostatniej konsolidacji. EUR/PLN ograniczany jest obecnie zakresem 4,1750-4,20 PLN. USD/PLN oscyluje blisko lokalnego oporu na 3,0358 PLN.

Konrad Ryczko