Organizacja imprezy dla rodzin i byłych pracowników firmy jest opodatkowana, ale spółka może w całości odliczać podatek od wydatków poniesionych na ten cel – orzekł NSA.
Spółka uważała, że umożliwienie uczestnictwa w imprezie pracownikom, byłym podwładnym oraz osobom towarzyszącym nie podlega VAT. Chciała natomiast odliczać w całości podatek od zakupów związanych z organizacją festynu. Uważała, że wpływają one pośrednio na wyniki firmy i mają związek z działalnością gospodarczą. Chodziło o faktury za wynajem obiektu, ochronę, usługi rozrywkowe, catering.
Dyrektor izby skarbowej uznał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT jedynie w tej części, w jakiej wydatki na imprezę dotyczą pracowników, bo tylko w tym zakresie istnieje związek (pośredni) z czynnościami opodatkowanymi. Odmówił jej prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do wydatków poniesionych na rzecz pozostałych uczestników festynu, czyli byłych pracowników i osób im towarzyszących oraz członków rodzin. Uznał, że nie miały one związku ze sprzedażą opodatkowaną. Nakazał też spółce zapłatę VAT od organizacji festynu na rzecz osób niebędących pracownikami – stwierdził, że nie jest to usługa świadczona na cele związane z prowadzoną działalnością.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy częściowo zgodził się z fiskusem, a częściowo przyznał rację spółce. W pełni zaaprobował stanowisko organu, że organizacja festynu na rzecz byłych pracowników, członków ich rodzin i osób towarzyszących podlega opodatkowaniu. Osoby te nie są pracownikami spółki, a ich obecność na festynie nie przekłada się na efekty działalności gospodarczej – uznał. Dodał, że w tym wypadku trudno mówić o umocnieniu więzi z pracodawcą, polepszeniu komunikacji w firmie czy wzroście motywacji do pracy, co w efekcie sprzyjałoby zwiększeniu wydajności pracy i miało wpływ na wyniki.
WSA nie zgodził się natomiast z dyrektorem izby, że spółka nie może odliczyć VAT w tej części, w jakiej organizuje festyn dla osób niebędących jej pracownikami. Naruszałoby to zasady neutralności VAT. Zasada ta gwarantuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, zapłaconego w cenie nabywanych przez nich towarów lub usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Skoro zatem usługi świadczone na rzecz osób niebędących pracownikami są opodatkowane, to spółka powinna również mieć prawo odliczenia – uznał WSA.
Tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodził się, że organizacja festynu dla rodzin i byłych pracowników nie ma związku z działalnością spółki. Są to nieodpłatne świadczenia na rzecz osób postronnych podlegające opodatkowaniu – orzekł NSA. Potwierdził prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie znalazł podstaw do twierdzenia, że poniesione przez spółkę wydatki na festyn nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 23 października 2015 r., sygn. akt I FSK 1104/14.