W obliczu znacznie lepszych od prognozowanych danych docierających zza Oceanu, w środę uwagę inwestorów przyciągnęły kolejne wiadomości napływające ze Stanów Zjednoczonych. Pozytywnym zaskoczeniem okazała się tym razem informacje o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku, która w ostatnim miesiącu wzrosła o 2.2% m/m, podczas gdy analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 1.0% m/m. Zdaniem ekspertów, wszystko wskazuje na to, że po zimowym spowolnieniu, spowodowanym złymi warunkami pogodowymi, amerykańska gospodarka znowu nabiera tempa.

Tymczasem w Europie trwają rozmowy o możliwości stworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu pomiędzy USA a Unią Europejską. Zdaniem Baracka Obamy, biorącego udziału w spotkaniu na szczycie w Brukseli, Stany Zjednoczone i Unia Europejska są zgodne w swojej determinacji, aby izolować Rosję i obciążyć ją kosztami za działania na Ukrainie. Istotną kwestią pozostaje również sprawa bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty. Do tego tematu politycy wrócą jednak dopiero na początku przyszłego miesiąca.

Podczas dzisiejszej sesji zostaną opublikowane informacje na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (prognoza 0.5% m/m i 2.5% r/r). Popołudniu poznamy również dane o dynamice PKB (prognoza 2.5% k/k) w Stanach Zjednoczonych.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska