Od rana obserwujemy osłabienie dolara wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz zdecydowanej większości rynków wschodzących. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,3950, a USD/PLN osiągnął minimum na 3,0250.

Siła euro została dziś podtrzymana także za sprawą informacji z francuskiej gospodarki. Wg wstępnych szacunków w lutym inflacja konsumencka bez wyjątku wyhamowała w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Belgii i Holandii. Mimo ponad 50 – proc. udziału tych państw w koszyku HICP, dezinflacja w całej strefie nie została pogłębiona. W takiej sytuacji wzrosła ranga publikacji obrazującej tendencje cenowe we francuskiej gospodarce. Za sprawą przyspieszenia inflacji HICP z 0,8 do 1,1 proc. r/r w drugiej największej gospodarce strefy euro rozwiane zostały obawy, że dane dotyczące dynamiki cen w całym Eurolandzie zostaną zrewidowane w dół.

Najsilniej wobec amerykańskiego dolara od rana zyskują waluty antypodów – dolary: nowozelandzki oraz australijski. Wczoraj wieczorem Bank Rezerw Nowej Zelandii, zgodnie z oczekiwaniami ogłosił decyzję o podwyżce stóp procentowych o 25 pb (do 2,75 proc.). Jako powód gubernator Wheeler podał silniejszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy oraz rosnącą presję inflacyjną. W komunikacie natomiast podniesiono ścieżkę wzrostu stóp procentowych. Do końca roku mogą one zostać podniesione jeszcze o 125 pb natomiast w 2017 roku główna stopa osiągnie poziom 5,3 proc. RBNZ zrewidował również w górę tempo inflacji na bieżący ok., z 1,6 do 2 proc. Co ważne podniesiono również projekcje dla kursu NZD ważonego obrotami handlowymi, co może oznaczać, że władze monetarne w silnej walucie nie widzą znacznego zagrożenia dla koniunktury. W konsekwencji dolar nowozelandzki dynamicznie zyskał na wartości. Kurs NZD/USD wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia ubiegłego roku (0,8570) Rezultaty posiedzenia RBNZ utwierdzają nas w przekonaniu o kontynuacji umocnienia dolara nowozelandzkiego. Sądzimy, że najwięcej może on zyskiwać wobec walut gdzie utrzymują się odmienne perspektywy dla polityki pieniężnej –AUD, czy CAD. Dziś poznamy dane USA - dynamikę sprzedaży detalicznej za luty (13:30) oraz liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30).

Szymon Zajkowski