Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, zakończenie manewrów wojskowych przy granicy z Ukrainą przyczyniło się do znacznego osłabienia, panującego na rynku od początku tygodnia, napięcia geopolitycznego. Ze względy na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, uwagę inwestorów w dalszym ciągu przyciągały jednak informacje docierające z Moskwy, gdzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Władimira Putina.

Inwestorzy z optymizmem przyjęli słowa prezydenta Rosji, który stwierdził, że nie widzi potrzeby użycia sił zbrojnych, ani nie planuje zajęcia Krymu, a Rosja, utrzymująca z Ukrainą kontakty na poziomie rządowym, w zasadzone uznaje jej obecny rząd. Agencja Ria-Nowosti poinformowała również, że Rosja jest gotowa do podjęcia rozmów na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie. W efekcie, rosyjski rubel, sięgający w ostatnich dniach rekordowo niskich poziomów, zaczął odrabiać straty, umacniając się zarówno względem dolara, jak i euro.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikację indeksów PMI dla sektorów usługowych. Uwagę inwestorów przyciągną również wiadomości na temat dynamiki PKB (prognoza 0.3% k/k i 0.5% r/r) oraz sprzedaży detalicznej (prognoza 0.8% m/m i -0.4% r/r) w strefie euro. Popołudniu, zza Oceanu napłyną natomiast informacje o aktualnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska