Spadkom EUR/USD ponownie nie udało się trwale sforsować linii trendu wzrostowego poprowadzonej od dołka z pierwszego tygodnia lutego. Obecnie kurs znajduje się na 1,3740. Po wczorajszych lekkich wzrostach par złotowych, obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,1570, a USD/PLN 3,0250.

Dziś największą uwagę powinien przykuć odczyt indeksu nastrojów konsumentów w Stanach Zjednoczonych Conference Board (16:00). Dane z USA za grudzień i styczeń wypały dość słabo. Jako główny powód podaje się niekorzystne warunki atmosferyczne i z tego również względu utrzymuje się ryzyko negatywnego rozczarowania także danymi o nastrojach konsumentów. W ostatnich tygodniach w parze z osłabiającym się dolarem szło zmniejszanie długich pozycji spekulacyjnych na amerykańską walutę - w kontraktach i opcjach notowanych na giełdzie NYCE (wg CFTC). Uważamy, że seria słabszych danych, powodowana głównie czynnikami sezonowymi nie wpłynie na zaprzestanie ograniczania luzowania ilościowego przez FOMC. Co więcej, w sytuacji powstania przestrzeni do otwierania kolejnych długich pozycji spekulacyjnych, wraz z powrotem lepszej koniunktury i poprawy danych makro wzrośnie presja na umocnienie amerykańskiego dolara. Presji tej nie powinien jednak nałożyć dzisiejszy spadek wartości indeksu nastrojów konsumentów (konsensus zakałą zniżkę z 80,7 do 80 pkt.).

Polska: powody do optymizmu

Drugi miesiąc z rzędu, który naznaczony jest optymizmem konsumentów wzmacnia nasze wcześniejsze osądy dotyczące trajektorii PKB oraz struktury tego wzrostu. To co będzie utrwalać wzrost gospodarczy w Polsce to konsumpcja prywatna – agregat stanowiący ponad 70 proc. wartości PKB. Nasza prognoza zakładająca sprzedaż detaliczną na poziomie 5,5 proc. r/r była zbyt optymistyczna, jednak wczorajszy odczyt na poziomie 4,8 proc. r/r należy uznać za zadowalający, ponieważ wyłączając poprzedni odczyt jest to najwyższa dynamika sprzedaży od prawie półtora roku. Dane o koniunkturze konsumenckiej pozwalają na snucie optymistycznych planów na przyszłość –prognozujemy, że w najbliższych miesiącach tempo wzrostu produkcji będzie się utrzymywać powyżej 4 pkt. proc. Nabierająca tempa polska gospodarka powinna przekładać się na wyższą inflację i perspektywę pierwszej podwyżki stóp procentowych, co naszym zdaniem może zacząć wspierać polską walutę w drugiej połowie roku.

Szymon Zajkowski, Marcin Pietrzak