Wahania na rynku walut wschodzących są od początku roku bardzo duże. Złoty najpierw w ciągu trzech sesji stracił ponad 10 gr względem dolara, by po kolejnych 4 dniach niemal wrócić do poziomu wyjścia. Obecnie odbiliśmy się od wsparcia na 3,07 i możliwa jest korekta wzrostowa USDPLN do okolic 3,10. Jeśli chodzi o EURPLN, to szybko wróciliśmy do konsolidacji i w kolejnych tygodniach ta para walutowa powinna oscylować w granicach 4,15 – 4,20. Duży wpływ na notowania polskiej waluty będą miały dzisiejsze dane z rynku pracy w USA.

Konsensus zakłada zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym na poziomie +188 tys., jednak istnieje szansa na negatywną niespodziankę. W ostatnich 9 latach styczniowe dane zaskakiwały negatywnie 6 razy, średnio o prawie 27 tys. Jeśli dziś będzie podobnie, to euro powinno umocnić się względem dolara i wtedy USDPLN mógłby spaść nawet w okolice 3,05.

Poza danymi z USA i rynkiem złotego, warto zwrócić jeszcze uwagę na publikacje z kanadyjskiego rynku pracy (14:30). Po negatywnym zaskoczeniu z ubiegłego miesiąca i skokowym wzroście stopy bezrobocia do 7,2%, rynek oczekuje delikatnej poprawy na rynku pracy i spadku stopy bezrobocia do 7,1%. Jeśli dane okażą się gorsze od prognoz, to po kilkudniowej korekcie CAD może znów osłabiać się względem dolara amerykańskiego.

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym powinna być bardzo ciekawa i może zainicjować trendy, które będą obowiązywały w kolejnych dniach. Jeśli chodzi o polski rynek to również dziś powinniśmy poznać rating agencji Standard & Poors dla naszego kraju.

Mateusz Adamkiewicz