Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie osłabienie kwotowań polskiej waluty, kontynuując wczorajszy trend. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1677 PLN za euro, 3,0591 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3804 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu pozostają stabilne blisko 4,37% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskich aktywach przyniosło lekką zniżkę kwotowań złotego przy względnej stabilizacji wyceny polskiego długu. Układu tego nie zmieniła dość zaskakująca publikacja inflacji bazowej za grudzień (1,0% r/r, oczek. 1,1% r/r). Zaskakująca, gdyż wiadomo było że wzrost CPI wynikał jedynie ze zmiany cen paliw, jednak mało kto spodziewał się spadku inflacji w ujęciu bazowym. Przy stabilnych kwotowaniach eurodolara na rynku złotego miało miejsce proporcjonalne oczekiwane odreagowanie. Złoty mocniej stracił wobec franka szwajcarskiego, jednak ponownie ruch ten wygenerowany został z zewnątrz, gdzie CHF odrobił część strat z poprzednich sesji na EUR/CHF. Wydarzeniem sesji było ogłoszenie drugiej emisji przez MF polskiego długu na zagranicznych rynkach. Polska wyemitowała 10-letnie obligacje o wartości dwóch miliardów dolarów, gdzie wycena wyniosła 125 punktów bazowych powyżej 10-letnich obligacji amerykańskich. W opinii uczestników obrotu ma to związek z chęcią szybkiego zamknięcia finansowania na rok 2014 przez MF.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt bilansu płatniczego za listopad. Rynek oczekuje pogłębienia deficytu do poziomu -1195 mln EUR z -466 mln EUR uprzednio. Powodem niższego konsensusu jest m.in. listopadowy efekt sezonowy oraz niższy napływ netto funduszy z UE. Uczestnicy obrotu spodziewają się raczej słabszej publikacji, stąd mniejszy deficyt może chwilowo wesprzeć kwotowania polskiej waluty.

Z rynkowego punktu widzenia wycena złotego utrzymywana jest obecnie w bandach 4,1380-4,17 EUR/PLN oraz 3,0175-3,076 USD/PLN. Obecnie obserwujemy ruch w kierunku górnego ograniczenia ostatnich wahań. Podwyższoną zmienność obserwujemy za to na kwotowaniach CHF/PLN, które po osiągnieciu półrocznego minimum ponownie znalazły się w obszarze 3,38 PLN. Widać, że początek roku jest dość nerwowy na franku na szerokim rynku, co przekłada się na wahania rzędu ok. 3-gr na CHF/PLN.

Konrad Ryczko