Wydarzeniem tego tygodnia, a nawet miesiąca będzie bezapelacyjnie środowe zakończenie posiedzenia FED oraz konferencja prezesa FED Bena Bernanke. Czy wtedy Fed zdecyduje o zamknięciu roku na rynkach? Bardzo prawdopodobne. Scenariuszy podejścia FED do sytuacji w USA oraz terminu pierwszego ograniczenia QE3 jest kilka.

Teoretycznie FED może nic nie zrobić. Zasugerować, że dane są lepsze, ale ich utrzymanie w dłuższym okresie niepewne. Patrząc na ostatnie komunikaty FED może zrobić wszystko i zaskoczyć wszystkich. W takim przypadku oczywiście EURUSD mocno w górę, złoto w górę, giełdy w górę, złoty jeszcze mocniejszy.

Inne scenariusze to już scenariusze bardziej pro-dolarowe. FED może ograniczyć QE3 od 5-10 mld USD i w każdym przypadku powinno to wesprzeć USD, nawet jeśli dodatkowo wprowadzi dodatkowy minimalny cel dla inflacji lub też obniży próg dla stopy bezrobocia. Najlepszym dla dolara rozwiązaniem byłoby oczywiście samo ograniczenie QE3 i podkreślenie w komunikacie coraz silniejszej poprawy na rynku pracy. Nie można także wykluczyć, że Fed nie zrobi nic, ale zasygnalizuje jasno początek zacieśniania w styczniu. W takim scenariuszu jeśli poznalibyśmy jasno ścieżkę ograniczania QE3 także można oczekiwać umocnienia dolara i spadków na rynku kruszców.

Inne figury

W tym tygodniu ciekawie może wygląda również sytuacja na rynku stopy procentowej w strefie euro, albowiem banki w ramach programu LTRO zapowiedziały zwrócenie najwyższej o lutego tygodniowej transzy pożyczek. Spadająca nadpłynność w europejskim sektorze bankowym wspiera rentowności krótkoterminowych stóp procentowych i sprzyja w ostatnich tygodniach wzrostom na parze EURUSD. Stąd też informacje o wielkości wcześniej spłacanych przez banki transz pożyczek mogą mieć spory wpływ na zachowanie tej pary także w tym tygodniu.

Dodatkowo w tym tygodniu poznamy m.in. dane z rynku nieruchomości w USA, dane z rynku pracy w Wielkie Brytanii oraz finalne odczyty PKB za III kwartał w USA i na Wyspach. Dodatkowo z gospodarki Niemiec poznamy indeksy instytutu IFO i ZEW. Z polskiej gospodarki poznamy zaś inflację bazową, dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz listopadową produkcję przemysłową.

Libia nie pozwala ropie na większy spadek

Rząd Libii kolejny raz nie dotrzymał obietnic i nie porozumiał się z grupami odpowiedzialnymi za blokady portów z terminalami naftowymi. Ropa otwiera się z lekką luką wzrostową.

Dział Analiz XTB