Na rynkach giełdowych oczekiwana jest poprawa nastrojów po dobrym odczycie PKB za III kwartał w USA, poinformował partner Opti Capital dr Tomasz Bursa

"Po dobrym odczycie PKB za III kwartał dla USA (3,6%, vs 3% oczekiwań) oczekuję dziś poprawy nastrojów zarówno na rynkach europejskich oraz na rynku amerykańskim. Jednakże rynek będzie zwracał również uwagę na popołudniowe dane dotyczące stopy bezrobocia w USA (7,2% oczekiwań przez analityków)" – powiedział Bursa.

Zaznaczył, że teoretycznie niższa stopa bezrobocia powinna sprzyjać notowaniom akcji jednakże praktycznie od kilkunastu miesięcy rynek akcji negatywnie postrzega poprawę sytuacji na rynku pracy pamiętając, że spadek stopy bezrobocia w okolice 6,5% prawdopodobnie zakończy proces skupu aktywów przez FED i tym samym transfer pieniędzy na rynek akcji.

"W ostatnich dniach inwestorzy krajowi zwracali szczególną uwagę na sektor bankowy w związku z przejęciem BGZ przez BNP Paribas. Po raz kolejny inwestor branżowy płaci premię za zakup aktywów polskich banków co z pewnością jest efektem pozytywnych oczekiwań co do rozwoju tego sektora w Polsce. Jednakże polskie banki są obecnie notowane z wyraźną (30-40%) premią zarówno do banków europejskich jak i amerykańskich" – podkreślił partner Opti Capital.