Dzisiejszy dzień na rynkach zapowiada się bardzo ciekawie dla inwestorów. Nastroje na rynku będą kształtowane zarówno przez wydarzenia lokalne, jak również globalne. O godzinie 8:30 za euro trzeba było zapłacić 4,3480, dolar natomiast kosztował 3,3524 i był najdroższy od września 2012.

Wtorek przyniósł dużą przecenę polskiej waluty. Wpływ na to miał EURUSD, który przez cały dzień tracił oraz pogorszenie nastrojów na europejskich parkietach. Warszawska giełda zachowała się zupełnie inaczej i sesja zakończyła się silnymi wzrostami. Optymizm również zagościł na polskim rynku długu. Rentowność 10-letnich obligacji spadła wczoraj do 4,082% wobec 4,321% na poniedziałkowym zamknięciu.

Środa to dzień, w którym Rada Polityki Pieniężnej przedstawi decyzję ws. stóp procentowych. W naszej opinii Rada zdecyduje się na obniżenie stóp o 25 punktów bazowych i tym samym sprowadzi stopę referencyjną do historycznie niskiego poziomu 2,5%. Patrząc na złotego, można powiedzieć, że potencjalna obniżka została już zdyskontowana w kursie, dlatego też taka informacja nie powinna skutkować większą reakcją na kurs złotego. Większe znaczenie natomiast będzie miał komunikat po posiedzeniu RPP, który zostanie przedstawiony o godzinie 16:00.

Nastroje globalne będą dziś kreowane przede wszystkim przez dane z USA. O 14:15 poznamy raport ADP przedstawiający zmianę zatrudnienia w USA, o 14:30 raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz dane dotyczące handlu zagranicznego, natomiast o 16:00 raport ISM dla amerykańskiego sektora usług. Dodatkowo przez cały dzień będą spływać dane odnośnie indeksów PMI dla usług, obrazujące aktywność tego sektora. Do końca tygodnia oczy inwestorów będą zwrócone w kierunku USA i oczekiwania na piątkową publikację danych z amerykańskiego rynku pracy. Te dane należą do jednych z najważniejszych w miesiącu i powinny znaleźć przełożenie również na polską walutę

Patrząc na sytuację techniczną na wykresach, USDPLN zbliżył się do ważnego oporu znajdującego się na poziomie projekcji 100% - 3,3525. Dalsza przecena rodzimej waluty wyznaczy kolejny zasięg dla wzrostów – 3,4740 (projekcja 161,8%). EURPLN również znajduje się blisko oporu wyznaczonego projekcją Fibonacciego. Pokonanie 4,3490 (projekcja 61,8%) i zamknięcie świecy dziennej powyżej tego poziomu powinno skutkować ruchem w kierunku kolejnej projekcji 4,44 (100%).

Krzysztof Koza z Admiral Markets Polska