Po umocnieniu amerykańskiej waluty z końcówki ubiegłego tygodnia, dziś od rana dolar lekko się osłabia. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się na 1,2980. Od umocnienia tydzień rozpoczyna polska waluta. Obecnie kurs EUR/PLN zniżkuje poniżej 4,14, a USD/PLN poniżej 3,19. Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja dynamiki sprzedaży detalicznej w USA za kwiecień (14:30). Ponadto w tym tygodniu czekają nas odczyty PKB ze strefy euro oraz PKB i inflacji z Polski.

Uważamy, że w tym tygodniu dolar ponownie zyskiwał będzie na wartości. Sądzimy, ze kurs EUR/USD osiągnie poziom 1,2850. Za siłą amerykańskiej waluty przemawiają rosnące spekulacje o zmniejszeniu luzowania ilościowego ze strony Fed. W ubiegłym tygodniu pobudziły je lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy oraz wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej. Co więcej, jak donosi The Wall Street Journal władze monetarne nakreśliły już strategię wyjścia z programu skupu aktywów, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i możliwości reagowania na sytuację rynkową. Fed prawdopodobnie redukował będzie skalę programu stopniowo, uzależniając ją również od poprawy kondycji rynku pracy. Wraz ze spadkami eurodolara uważamy, że osłabi się polska waluta. Kurs USD/PLN może wzrosnąć w okolice 3,25, a EUR/PLN do 4,17. Krótkoterminowy wpływ na notowania par złotowych mogą mieć dane o PKB (wtorek) i inflacji (środa).

USA: Sprzedaż detaliczna w centrum uwagi

Sprzedaż detaliczna w USA prawdopodobnie spadnie kolejny miesiąc (konsensus -0,3 proc. m/m). W ostatnich tygodniach sprzedaż detaliczna ucierpiała z powodu opóźnionego efektu podwyżki podatków, która weszła w życie wraz z początkiem roku. Efekt ten jednak powinien być krótkotrwały i wraz z poprawą sytuacji na rynku pracy (na co wskazują ostatnie odczyty), sprzedaż prawdopodobnie odbije. Uważamy, że obecnie utrzymuje się silniejsza tendencja do aprecjacji dolara niż do jego osłabienia. Dlatego też dzisiejsza publikacja może stać się kolejnym pretekstem do spadu kursu EUR/USD. W tym tygodniu z USA poznamy jeszcze m. in. dynamikę produkcji przemysłowej oraz regionalne indeksy koniunktury.

Szymon Zajkowski