Kiepskie dane z Eurolandu. Powołanie nowego rządu we Włoszech. Korekta na rynkach po wczorajszym wybuchu optymizmu.

Indeks nastrojów gospodarczych Eurostrefy spadł wczoraj do poziomu 88,6 pkt. Był to odczyt niższy od prognoz, które mówiły o wartości 89,3. Poszczególne subindeksy również rozczarowały. Najgorzej wypadł indeks koniunktury dla usług (-11 pkt), a rynek oczekiwał -7 pkt.
Pozytywne informacje dotarły za to z Włoch, gdzie Enricco Letta sformował nowy rząd. Pozytywnie wpłynęło to na rentowności włoskich obligacji, które spadły do poziomów nie oglądanych od października 2010 roku. Informacja ta niewątpliwie miała też pozytywny wpływ na aukcje włoskich pięcio- i dziesięciolatek. Oferowano w obu przypadkach po 3 mld euro i obie oferty zostały kupione w całości.

O 14.00 podano informacje na temat inflacji (r/r) w Niemczech. Spodziewano się odczytu na poziomie 1%. Odczyt był wyższy i wyniósł 1,2%.

Na rynku mieliśmy wczoraj do czynienia z powiewem optymizmu. Indeksy giełdowe pięły się do góry a razem z nimi również wycena EUR/USD, osiągając poziom 1,3116. W ślad za EUR złotówka również zanotowała umocnienie.
Niestety dzisiejszy ranek nie przyniósł kontynuacji wczorajszych nastrojów i rynki walutowe oraz giełdowe korygują dziś wczorajsze wzrosty.

Dziś o 11.00 czekają nas ciekawe publikacje z Eurostrefy na temat bezrobocia (prognoza 12,1%). O 15.45 opublikowany zostanie Indeks Chicago PMI (prognoza 51,8 pkt), a o 16.00 Indeks Conference Board (prognoza 59,85).

Michał Kaszkowiak - FX dealer w Internetowykantor.pl