Eurodolar porusza się wzdłuż linii krótkoterminowego trendu, rozpoczętego na początku kwietnia. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się na 1,3070. Po wczorajszej lekko podwyższonej zmienności notowania złotego wobec euro ponownie zawęziły przedział wahań. Obecnie Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,1120, a USD/PLN na 3,1470.

Dziś z danych makro najważniejszy odczyt poznamy o godzinie 14:30 i będzie to inflacja CPI za marzec z Kanady. Uwagę powinny przykuć również wyniki kolejnego głosowania we włoskim parlamencie ws. wyboru prezydenta (10:00) oraz ewentualne doniesienia ze szczytu G20 i spotkania Banku Światowego z MFW. O godzinie 13:30 w Waszyngtonie odbędzie się wspólna konferencja prasowa ministra finansów Niemiec Wolfganga Schauble z prezesem Bundesbanku Jensem Weidmannem. Ten drugi być może odniesie się do swoich ostatnich słów (o możliwej obniżce stóp procentowych przez ECB), które wywołały silną wyprzedaż wspólnej waluty. Dzisiejsze trzecie głosowanie ws. wyboru nowego włoskiego prezydenta prawdopodobnie nie przyniesie rozstrzygnięcia. Możemy się go natomiast spodziewać jutro, kiedy to nie będzie już wymagana większość dwóch trzecich głosów a jedynie zwykła większość.

Polska: Przemysł nadal w marazmie

W marcu produkcja przemysłowa była o 2,9 proc. niższa niż przed rokiem. Trzeba jednak pamiętać, że na wyniku zaważyły zarówno niekorzystne warunki pogodowe, jak i jeden mniej dzień roboczy niż przed rokiem. Spadek wskaźnika okazał się bardziej dotkliwy niż przed miesiącem (-2,1 proc. r/r) oraz niż zakładał to rynkowy konsensus (-2,2 proc. r/r). Odbicie w przemyśle w drugim kwartale jest bardzo mało prawdopodobne. Po niskich odczytach inflacyjnych oraz słabych danych z rynku pracy dane są kolejnym argumentem na korzyść dokonania obniżki stóp procentowych o dostosowawczym charakterze. Wiadomości z polskiej gospodarki wpisują się w stagnacyjny scenariusz i potwierdzają słabość popytu wewnętrznego, której towarzyszy niekorzystne połączenie silnego złotego oraz dekoniunktury w strefie euro negatywnie oddziałujące na eksport.

Szymon Zajkowski