Wydarzeniem tygodnia dla złotego, na które już od początku tygodnia wyczekują inwestorzy, będzie jutrzejsza decyzja RPP w sprawie wysokości stóp procentowych. Stopy zostały obniżone już cztery razy z rzędu, sprowadzając główną z nich do poziomu 3,75%.

Decyzja o cięciu na marcowym posiedzeniu nie jest jednak już tak pewna jak na poprzednich, chociaż rynek zakłada, że i tym razem zobaczymy obniżkę o 25 pb. Członkowie Rady sygnalizowali od jakiegoś czasu, że chcieliby zrobić przerwę, aby dać sobie więcej czasu na obserwację danych napływających z gospodarki. Ostatnie lepsze dane o produkcji, sprzedaży oraz o wzroście PKB w IV kw. nie powinny być tu głównym argumentem, ale mogą skłonić część niezdecydowanych członków RPP do wstrzymania się z głosem za cięciem. Natomiast w kolejnych miesiącach wciąż jest miejsce na dalsze obniżki.

Wskazywać na to może wyjątkowo słaby popyt konsumpcyjny, trudna sytuacja na rynku pracy (bezrobocie na poziomie 14,2%) oraz brak presji inflacyjnej. W takim przypadku, Rada z cyklu miesięcznego cięcia stóp mogłaby przejść na cykl dwumiesięczny, a wtedy kolejna obniżka (jeśli nie będzie marcowej) może pojawić się w kwietniu. Oprócz samej decyzji, kluczową będzie także konferencja prasowa, która rozpocznie się o godzinie 16:00.

Z rynku światowego poznaliśmy dziś finalne odczyty indeksów PMI dla sektora usług. Największym zaskoczeniem był odczyt dla Wielkiej Brytanii na poziomie 51,8 pkt. (najwyższy od września 2012 roku). Stąd też funt zaczął zyskiwać na wartości względem dolara, euro, a także względem złotego.

Natomiast odczyt dla Niemiec oraz całej strefy euro nie był już tak optymistyczny. Z Eurolandu zaskoczył dziś pozytywnie jedynie odczyt wysokości sprzedaży detalicznej. Za styczeń, w relacji miesięcznej, sprzedaż wzrosła o 1,2% wobec konsensusu na poziomie 0,2% oraz poprzedniej wartości -0,8%. Odczyt ten nie wsparł jednak notowań eurodolara. Tutaj inwestorzy wyczekują na czwartkową decyzję EBC odnośnie wysokości stóp procentowych, a także na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. We worek o godzinie 16:05 euro kosztowało 4,12 złotego, dolar 3,16, frank 3,36, a funt 4,79 złotego.

Daniel Kostecki