Od rana w stosunku do dolara amerykańskiego umacnia się większość walut z grona G10. Najsilniej na wartości zyskuje szwedzka korona oraz wspólna waluta. Osłabiają się natomiast dolar australijski oraz kanadyjski.

Po ubiegłotygodniowych zaskakująco dobrych danych z kanadyjskiego rynku pracy wczoraj rozczarował odczyt z rynku nieruchomości. Dziś z kolei poznamy dane na temat bilansu handlowego Kanady w październiku. Jeżeli deficyt na rachunku bieżącym okaże się niższy niż zakłada konsensus rynkowy (-1,1 mld CAD) dolar kanadyjski powinien powrócić do trendu aprecjacyjnego.

W Europie największą uwagę skupiają peryferia strefy euro. Po weekendowej wypowiedzi premiera Mario Montiego o planowanej dymisji po zatwierdzeniu budżetu na przyszły rok nie ustaje presja na włoskie obligacje. Wczoraj rentowność 10- letnich papierów skarbowych tego kraju wzrosła o 30 pb do poziomu 4,81 proc. Wyprzedaż włoskich obligacji pociąga za sobą pogorszenie sytuacji na hiszpańskim rynku długu. Z kolei wzrost rentowności hiszpańskich obligacji przyśpieszyć może decyzję rządu tego kraju o zgłoszeniu się po międzynarodową pomoc, a ECB uruchomienie programu skupu obligacji tego kraju. Kurs EUR/USD znajduje się obecnie na 1,2940. Nad ranem złoty pozostaje stabilny. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,1050, a USD/PLN na 3,17.

Niemcy: Pierwszy indeks nastrojów w grudniu

Odczytem makro, który dziś przykuje największa uwagę uczestników rynku będzie indeks instytutu ZEW za grudzień. Odczyt może wypaść niejednoznacznie – słabszy od oczekiwań wzrost indeksu oczekiwań oraz lepszy od prognoz wzrost indeksu bieżącej oceny sytuacji w gospodarce. Niemcy prawdopodobnie unikną ujemnej dynamiki PKB w czwartym kwartale tego roku pomimo wskazujących na to odczytów indeksu ZEW z poprzednich miesięcy. Jako ankietowe badanie uczestników rynków finansowych indeks ZEW może być pod zbyt dużym wpływem niepokojów związanych z kryzysem zadłużeniowym strefy euro. Inne badania, takie jak PMI i Ifo pozwolą lepiej ocenić nastoje oraz kondycję niemieckiej gospodarki. Niemniej jednak jeżeli dzisiejszy odczyt ZEWu ukształtuje się powyżej konsensusu wspólna waluta powinna zyskać wobec dolara.

USA: dane makro w cieniu posiedzenia FOMC

Z amerykańskiej gospodarki dziś poznamy bilans handlu zagranicznego w październiku oraz odczyt indeksu NFIB za listopad obrazujący nastroje wśród małych przedsiębiorstw. Dane te jednak pozostaną w cieniu rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia FOMC. Dodatkowo bilans handlu zagranicznego prawdopodobnie będzie nieco zniekształcony z powodu huraganu Sandy, który uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych w ostatnich dniach października. Większą uwagę powinien skupić indeks NFIB, który zobrazuje nastoje małego biznesu w sytuacji wciąż nierozwiązanej kwestii podwyżek podatków i cięć wydatków rządowych (tzw. klifu fiskalnego).

Szymon Zajkowski