Aktywność polskiego przemysłu w listopadzie pozytywnie zaskoczyła w porównaniu z oczekiwaniami ekonomistów, ale trudno wciąż mówić o przełamaniu niekorzystnych tendencji.

Wskaźnik PMI dla naszego przemysłu podniósł się z październikowych 47,3 pkt do 48,2 pkt. Prognozy mówiły o 47,4 pkt. W dalszym ciągu jednak wskaźnik sygnalizował spowolnienie koniunktury, pozostając poniżej bariery 50 pkt. To już 8. kolejny miesiąc utrzymywania się takiej sytuacji.

Zaskoczenia nie było też w strefie euro. Zgodnie z szacunkami ekonomistów PMI dla przemysłu podniósł się do 46,2 pkt z październikowych 45,4 pkt. Co dla nas ważne poprawa nastąpiła w Niemczech, ale ta gospodarka nadal odczuwa osłabienie. PMI dla tamtejszego przemysłu miał w listopadzie 46,8 pkt wobec 46 pkt miesiąc wcześniej. Najsłabszy wynik odnotowano w Grecji (41,8 pkt), najwyższy w Irlandii (52,4 pkt). W Hiszpanii odczyt był najwyższy od 15 miesięcy (45,3 pkt).

Na świecie zwracał przede wszystkim uwagę wzrost do ponad 50 pkt wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu. Lepiej niż miesiąc wcześniej było też w Indiach, gdzie wskaźnik podniósł się do 53,7 pkt. Osłabienie tempa rozwoju nastąpiło w Turcji (PMI spadł do 51,6 pkt), podobnie było w Rosji (regres wskaźnika do 52,3 pkt).
Dane o kondycji przemysłu nie wniosły więc wiele nowego do obrazu gospodarek. Dużo istotniejsze będą środowe informacje na temat kondycji sektora usług uzależnionego od wydatków konsumpcyjnych. One mogą dać silniejszy impuls rynkom.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Listopadowe odczyty wskaźników PMI dla przemysłu wskazują na dalszą stagnację w tej sferze gospodarek na świecie
Pojawiają się pierwsze oznaki przesilenia na rynku luksusowych mieszkań w Londynie

Rynki nieruchomości

Pierwszy raz od roku ceny mieszkań w Londynie poszły w dół. Z wyliczeń Hometrack wynika, że w listopadzie obniżyły się o 0,2% w skali miesiąca. W całej Wielkiej Brytanii regres cen wyniósł 0,1%. W ujęciu rocznym był niewiele większy, sięgając 0,3%. Jednocześnie ceny luksusowych nieruchomości mieszkaniowych w Londynie podniosły się w listopadzie o 0,4% w ujęciu miesięcznym, czyli najmniej od ponad 2 lat. Jednocześnie zauważalne są inne oznaki przesilenia na rynku mieszkań wartych ponad 2 mln funtów, który przez ostatnie miesiące przeżywał hossę. O blisko połowę podniosła się podaż takich nieruchomości w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce rok wcześniej. Zauważalna jest przy tym mniejsza skłonność do zakupów, co skutkuje mniejszą liczbą transakcji. Na przyszły rok zapowiadana jest stagnacja cen w najlepszych londyńskich lokalizacjach.

Z ankiety Rightmove wynika, że 59% wynajmujących mieszkania w Wielkiej Brytanii chciałoby kupić własne „M”, ale ich na to nie stać.

Od dewelopera

Do oferty sprzedaży Home Broker trafiła nowa inwestycja "Renesansowa 52", która realizowana jest przez firmę POLBUD Nieruchomości na warszawskich Bielanach. W ramach projektu wybudowany został 6-kondygnacyjny budynek z 13 mieszkaniami o rozkładzie od 1 do 3 pokoi i pow. 34,23 - 56,13 m kw. Każde mieszkanie 3-pokojowe posiada dwa balkony. Na każdym piętrze znajdują się maksymalnie dwa mieszkania. Ceny mieszkań, znajdujących się w ofercie oscylują między 349 575 - 437 814 zł. Termin realizacji inwestycji zaplanowany jest przed końcem 2012 roku, obecnie trwają prace wykończeniowe.

Zespół analiz Home Broker