Po spadkowym początku tygodnia, przyszedł czas na wzrosty. Główne indeksy zakończyły czwartek na plusach. Przy średnich obrotach i lekkim wzroście, dzień należał do tych spokojniejszych. Temat Grecji i Hiszpanii odszedł na chwilę na drugi plan. Jedynie giełda w Stanach Zjednoczonych dzień zakończyła z lekkim minusem.

Czwartkowa sesja na światowych giełdach była próbą odreagowania kilkudniowych spadków. Tuż po otwarciu giełd w Europie, inwestorzy przystąpili do zakupów. W okolicach godziny 12:00 większość indeksów osiągnęła poziom szczytów. Po publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych dotyczących wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, indeksy zaczęły się osłabiać. Cały dzień wyglądał w miarę spokojnie. Niemiecki DAX wzrósł w stosunku do środowego zamknięcia o 1,1 proc., londyński FTSE zanotował 0,92 proc. wzrostu a francuski CAC40 zakończył notowania z 1,42 proc. zyskiem. W USA, kolejny dzień spadków ale już nie tak dużych. Down Jones spadł o 0,14 proc., Nasdaq o 0,08 proc., tylko S&P500 zakończył notowania w okolicach zera.

W Warszawie też wzrosty, ale o wiele mniejsze. Tylko główny indeks WIG20 zyskał 0,08 proc, natomiast sWIG80 stracił 0,23 proc. a mWIG40 0,34. Na słabe zachowanie blue chipów wpłynęła końcowa faza notowań i dwie spółki: PGNIG i ASSECOPOL. Kurs obu zniżkował na zamknięciu o 2,74 proc. Koniem pociągowym WIG20 na czwartkowej sesji okazał się KGHM (ze wzrostem O 1,21 proc.) i PKOBP (wzrost o 0,95 proc.). To kolejny dzień z próbą przełamania oporu na poziomie 2400 pkt. na WIG20.

Wśród mniejszych spółek, kolejny dzień z rzędu mocne wzrosty notowała spółka ALTERCO (wzrost o 28,97 proc.). Po wczorajszej informacji o odstąpieniu od blokady rachunków bankowych i inwestycyjnych przez zajęcia komornicze, kurs spółki wystrzelił do góry. Powodem tej decyzji jest postanowienie sądu w sprawie zabezpieczenia powództwa poprzez wstrzymanie wykonalności zaskarżonych uchwał ZWZA. Spółka do tej pory była jedna z najgorzej zachowujących się na warszawskiej giełdzie w tym roku. Od początku 2012 spadek jej wartości do minimum, wynosi 96,7 proc. Największy wzrost wśród małych i średnich spółek, zanotowały JAGO (wzrost o 33,33 proc.), ADVADIS ( wzrost o 25 proc.) i POINTGROUP ( wzrost o 23,08 proc.).

Na dzisiejszej sesji poznamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Poprzednia wartość 0,6 proc. m/m i – 2,3 proc. r/r. Prognozy analityków wskazują na spadek tych wartości o – 0,6 proc. m/m i -4,4 proc. r/r. W kalendarzu jeszcze podaż pieniądza w Polsce ( prognoza 8,6 proc. r/r) i Indeks Uniwersytetu Michigan z USA o 15:55 naszego czasu.

Michał Chudy