W środę do prowadzonego przez giełdę RESPECT Indeksu, skupiającego spółki odpowiedzialne społecznie, dołączy Jastrzębska Spółka Węglowa, a indeks opuści IDM i Ciech - poinformowano we wtorek na GPW.

Od środy w indeksie będzie 20 firm: Apator, Bank BPH, Bank Handlowy, Bank Millennium, Budimex, Elektrobudowa, Grupa Lotos, Bank ING BŚ, JSW, KGHM, Kredyt Bank, Bogdanka, Netia, PGE, Orlen, PGNiG, PZU, TP, Azoty Tarnów, Kogeneracja. Oznacza to, że z indeksu wypadły IDM i Ciech, ale dołączyła do niego Jastrzębska Spółka Węglowa.

Dyrektor Działu Rozwoju Rynku GPW Izabela Olszewska powiedziała we wtorek podczas uroczystości wręczenia spółkom certyfikatów, że temat społecznej odpowiedzialności biznesu oraz inwestycji społecznie odpowiedzialnych jest ważny szczególnie w obecnych czasach - kryzysu zaufania na globalnym rynku. Jej zdaniem widoczne jest coraz większe oczekiwanie od osób kierujących firmami, że zmienią swoje podejście i będą prowadzić przedsiębiorstwa w sposób, który można nazwać społecznie odpowiedzialnym.

"Często mylimy społeczną odpowiedzialność z działalnością charytatywną. To absolutnie nie to samo. To zbiór działań, zasad, priorytetów, które powodują, że dane przedsiębiorstwo w dłuższym okresie czasu rozwija się w sposób zrównoważony,(...) ryzyko inwestycyjne dla inwestorów jest ograniczone i w długim okresie czasu zwiększa się wartość dla wszystkich interesariuszy" - powiedziała.

Zaznaczyła, że nie chodzi tylko o dostawców takiej firmy czy odbiorców produktów danego przedsiębiorstwa, ale także o jego akcjonariuszy. "Właśnie takie podejście - że wszyscy interesariusze mają być zadowoleni - spowodowało, że giełdy nie mogą obojętnie przechodzić obok tematu społecznej odpowiedzialności biznesu czy inwestowania społecznie odpowiedzialnego" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że GPW jako pierwsza w Europie Środkowowschodniej stworzyła indeks takich spółek. Jej zdaniem stworzenie go po pierwsze promuje tego typu zachowania w spółkach i pokazuje liderów w tym zakresie.

"Po drugie pokazujemy także pewne referencje inwestycyjne dla naszych inwestorów" - wskazała. Dodała, że inwestorzy otrzymują "zestaw spółek" o mniejszym ryzyku, które powinny rozwijać się w sposób zrównoważony. "To bardzo ważne, by był to indeks o charakterze nie tylko promocyjnym, ale także inwestycyjnym. Aspekt inwestycyjny jest dla nas bardzo ważny" - podkreśliła.

RESPECT Index, który funkcjonuje od listopada 2009 r., skupia spółki zarządzane w sposób zgodny z zasadami ładu korporacyjnego, przestrzegające norm zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Indeks powstaje w oparciu o badania jakości raportowania, poziomu relacji z inwestorami oraz działań w obszarach społecznych, pracowniczych i ekologicznych, a także ładu informacyjnego. Indeks kładzie także duży nacisk na atrakcyjność inwestycyjną spółek.

Według GPW dzięki uwzględnieniu wśród kryteriów kwalifikacyjnych parametru płynności RESPECT Index, podobnie jak inne indeksy giełdowe, stanowi realną referencję dla profesjonalnych inwestorów.

Indeks uwzględnia w swoim portfelu spółki, które w ramach badania zostały pozytywnie zweryfikowane przez partnerów projektu, czyli GPW, firmę Deloitte Polska oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Liczba uczestników indeksu jest zmienna - w skład pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej tak skonstruowanego giełdowego indeksu wchodziło 16 podmiotów , a ostatnio - 21. Aktualizacja listy uczestników odbywa się w półrocznych odstępach.