Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Inwestorzy sprzedają kontrakty terminowe po najwyższym od trzech lat wzroście cen w obawie przed pogłębieniem się kryzysu w Europie - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 1,30 dolara do 83,78 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1,75 dolara do 96,05 USD za baryłkę.

Od 1 lipca weszło w życie całkowite embargo na irańską ropę, nałożone w związku z programem jądrowym Teheranu. Zachód domaga się od Iranu zaprzestania wzbogacania uranu do poziomu przybliżającego Teheran do wejścia w posiadanie broni nuklearnej.

Za największe osiągnięcie czwartkowo-piątkowego szczytu UE uznaje się zapowiedź utworzenia w trybie "pilnym" europejskiego nadzoru bankowego.

Hiszpania uzyskała możliwość bezpośredniego dokapitalizowania banków z funduszy ratunkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), bez obciążającego budżety pośrednictwa rządów. Możliwość zaangażowania EFSF w wykup obligacji uzyskały Włochy.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w czerwcu 2012 roku 50,2 pkt wobec 50,4 pkt na koniec maja - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 49,9 pkt.

Wskaźnik PMI dla Chin przygotowywany przez HSBC Holdings i Markit Economics spadł do 48,2 pkt z 48,4 pkt - podano w oddzielnym wyliczeniu.

"Przypuszczam, że będziemy obserwowali zamykanie długich pozycji" - powiedział Michael McCarthy, analityk rynków w CMC Markets Asia Pacific. "Inwestorzy zadają sobie pytanie o skuteczność sankcji wobec Iranu" - dodał.