Ceny ropy na giełdach paliw są pod presją z powodu obaw o mocniejsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, co może osłabić globalny popyt na paliwa. W dłuższej perspektywie notowaniom ropy może pomóc coraz większa dostępność szczepionek na Covid-19 - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,69 USD, po zniżce ceny o 0,62 proc.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 49,96 USD za baryłkę, niżej o 0,66 proc.

W środę wprowadzony zostanie w Niemczech lockdown, który obowiązywać będzie do najmniej do 10 stycznia.

Władze zakazują opuszczania domów bez konieczności, otwarte będą tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki.

Zamknięte będą szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Holandii premier tego kraju Mark Rutte w poniedziałek ogłosił drugi ścisły lockdown - na co najmniej pięć tygodni zamknięte zostaną m.in. szkoły, muzea, siłownie.

Do 19 stycznia otwarte będą jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Przedłużono też ograniczenia do trzech gości dziennie w jednym gospodarstwie domowym. Zamknięte będą również zakłady fryzjerskie i teatry.

Z kolei od północy z wtorku na środę w całym Londynie, a także w części sąsiednich hrabstw Essex i Hertfordshire, obowiązywać będzie najwyższy, trzeci stopień restrykcji koronawirusowych - ogłosił w poniedziałek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Również eksperci doradzający rządowi Włoch w sprawie walki z pandemią zaapelowali w poniedziałek do premiera Giuseppe Contego o zaostrzenie restrykcji w okresie świąteczno-noworocznym. Wnioskują o to po weekendzie, który w wielu miastach minął pod znakiem tłumów.

"Z tych powodów ceny ropy mogą czasami cofać się, ale nie widzę jednak większej korekty w dół" - mówi tymczasem Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Dalsze rozprowadzanie szczepionek na Covid-19 na świecie pozostaje głównym czynnikiem, który może wspierać notowania surowców w nadchodzących tygodniach i miesiącach" - dodaje.

Ropa na NYMEX w N.Jorku zdrożała na zakończenie poprzedniej sesji o 0,9 proc., a w ub. tygodniu zyskała 0,7 proc.