Resort finansów nie planuje korekt zakładanego na ten roku dla Polski spadku PKB – powiedział środę PAP minister finansów Tadeusz Kościński. Wskazał, że założenia resortu finansów w tej kwestii są konserwatywne.

Resort finansów zakłada, że w całym 2020 r. PKB obniży się o 4,6 proc., wobec wzrostu o 4,1 proc. rok wcześniej i wzrostu 3,7 proc. zakładanego w ustawie budżetowej na 2020 r. Deficyt budżetu państwa ma wynieść 109,3 mld zł.

„Zakładany przez resort finansów spadek 4,6 proc. PKB Polski w tym roku jest założeniem konserwatywnym” – powiedział PAP w środę w Karpaczu podczas Forum Ekonomicznego minister finansów Tadeusz Kościński.

Dodał, że resort finansów ma inne perspektywy niż agencje ratingowe i banki. „Musimy przygotować nowelizację budżetu, a parametry makroekonomiczne wskazują, jakim możemy dysponować deficytem” - powiedział szef resortu finansów. Kościński mówił, że jako minister finansów na spadek PKB musi patrzeć konserwatywnie.

„Nikt z nas nie wie, kto będzie miał racje, ale mamy różne perspektywy; dlatego też nie planujemy korekt naszych prognoz” - powiedział.