statystyki

W jaki sposób zaksięgować zakup akcji spółek giełdowych

autor: Aneta Szwęch24.08.2020, 09:50; Aktualizacja: 24.08.2020, 09:53
Aktywa posiadane przez jednostkę ze względu na możliwość uzyskania korzyści wynikających ze wzrostu ich wartości można zaliczyć do inwestycji długoterminowych.

Aktywa posiadane przez jednostkę ze względu na możliwość uzyskania korzyści wynikających ze wzrostu ich wartości można zaliczyć do inwestycji długoterminowych.źródło: ShutterStock

Firma nabyła akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych z zamiarem ich sprzedaży w ciągu najbliższych kilku tygodni. Traktuje je jako krótkoterminową inwestycję. Jednostka nie stosuje rozporządzenia o instrumentach finansowych. Jak prowadzić ewidencję związaną z zakupem akcji oraz ich późniejszą sprzedażą?

Aktywa posiadane przez jednostkę ze względu na możliwość uzyskania korzyści wynikających ze wzrostu ich wartości można zaliczyć do inwestycji długoterminowych (art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości) lub do inwestycji krótkoterminowych (art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. b u.r.). Jeżeli jednostka nabyła akcje spółek, które są przeznaczone do zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub od daty ich nabycia, to powinna je zaliczyć do inwestycji krótkoterminowych, które ewidencjonuje się na koncie 14 „Krótkoterminowe aktywa finansowe”.

Obrót akcjami notowanymi na giełdzie wymaga założenia rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim (jego posiadanie skutkuje zazwyczaj ponoszeniem opłaty za prowadzenie rachunku). Zakup akcji powoduje poniesienie wydatków na ich nabycie, skalkulowanych jako iloczyn ceny jednostkowej i ilości zakupionych papierów wartościowych. Ze środków zgromadzonych na rachunku inwestycyjnym pobierana jest również prowizja od zakupu papierów wartościowych i ich późniejszej sprzedaży.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane