Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne wzrosty. S&P 500 przekroczył,po raz pierwszy od 5 marca, poziom 3.000 pkt., a Dow Jones zyskał ponad 500 punktów. Rynki liczą na odbicie w gospodarce światowej i szybkie wprowadzenie szczepionki na koronawirusa.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zyskał 2,17 proc. i wyniósł 24.995,11 pkt.

S&P 500 zwyżkował 1,23 proc. i wyniósł 2.991,77 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,17 proc., do 9.340,22 pkt.

Reklama

W końcówce notowań wzrosty na nowojorskiej giełdzie nieco osłabły po nieofcjalnych doniesieniach agencji Bloomberg, że Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji na przedstawicieli chińskich władz i na tamtejsze firmy w związku z sytuacją w Hong Kongu.

Na rynkach dominuje jednak pozytywny sentyment w reakcji na coraz więcej oznak odżywania gospodarek po kilkutygodniowym zamrożeniu.

Reklama

„Narracja rynków nieco się zmienia, na pierwszy plan wychodzą nadzieje związane ze złagodzeniem restrykcji w wielu krajach i wciąż bardzo wyolbrzymione nadzieje na szybkie wynalezienie szczepionki, równoważone eskalacją napięć między USA i Chinami” - powiedział Marc Ostwald, główny ekonomista i globalny strateg w ADM Investor Services.

"Wirus wydaje się być już pod kontrolą. Restrykcje w gospodarce są łagodzone i nie widzimy w związku z tym nawrotu pandemii" - dodał Bruce Bittles, główny strateg inwestycyjny w Baird.

Podczas wtorkowej sesji na wartości zyskiwały amerykańskie banki, w tym Citigroup i Wells Fargo (po ponad 8 proc. każdy), a także Bank of America i JPMOrgan Chase (po ponad 7 proc.

Notowaniom JP Morgan Chase pomogły słowa jej prezesa Jamiego Dimona, że bank ten jest "bardzo atrakcyjny" przy obecnych cenach.

Rosły też m.in. Carnival (+13 proc.), MGM Resorts (+7 proc.), United Airlines (+11,5 proc.) i Southwest Airlines (+11 proc.).

Notowania Novavax rosły 15 proc. po tym, jak firma biotechnologiczna rozpoczęła pierwsze badania na ludziach swojej eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Firma oświadczyła, że oczekuje wstępnych wyników w zakresie bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznych w lipcu.

Firma farmaceutyczna Merck rosła lekko po zapowiedzi, że przejmie spółkę Themis, której kandydat na szczepionkę Covid-19 zbliża się do testów na ludziach.

Notowania AutoZone szły w górę 2,5 proc. Detalista części samochodowych podał, że zysk na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 14,39 USD wobec oczekiwanych 13,80 USD.

Bernard Chan, deputowany z Hongkongu na Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OZPL), powiedział we wtorek, że Chiny procedują prawo o bezpieczeństwie w Hongkongu ze względu na „niepowodzenie we wprowadzeniu tych przepisów przez rząd autonomii Hongkongu”.

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa Robert O’Brien powiedział w niedzielę, że narzucenie tych przepisów Hongkongowi może sprawić, że USA zakwestionują status byłej brytyjskiej kolonii jako autonomicznego centrum finansowego i nałożą sankcje na ten region i na Chiny.

„Obie strony przegrają na konflikcie. Myślę jednak, że sytuacja będzie się tylko pogarszać, ale mam nadzieję, że nie spowoduje nieodwracalnych przemian” – powiedział Graham Allison, profesor administracji z Uniwersytetu Harvarda.

Chińskie władze podały, że planują w tym roku znowelizować prawo dotyczące Ludowego Banku Chin, w związku z poszerzeniem roli banku centralnego w ostatnich latach.

Bez zmian, na poziomie: -0,05 proc., pozostawiono także jednodniową stopę depozytową. 4 maja MNB rozpoczął skupowanie obligacji rządowych i hipotecznych listów zastawnych.

"Obecny zestaw narzędzi pozwala bankowi centralnemu wpływać na warunki monetarne kilka razy w tygodniu” - powiedział Marek Drimal, strateg w Societe Generale.

Według prognoz agencji Fitch światowy PKB spadnie w 2020 r. o 4,6 proc. wobec -3,9 proc. prognozowanego pod koniec kwietnia.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w maju do 86,6 pkt. wobec 85,7 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 85,7 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Indeks jest na najniższym poziomie od 2014 r. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 87 pkt.