statystyki

Mniej faktur VAT. Epidemia zatrzymała obrót między firmami

autor: Marek Chądzyński20.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.05.2020, 10:59
Jak wyglądały wpływy z VAT w pierwszych trzech miesiącach roku w ostatnich latach

Jak wyglądały wpływy z VAT w pierwszych trzech miesiącach roku w ostatnich latachźródło: DGP

Budżet musiał dużo stracić na zamknięciu gospodarki w kwietniu, skoro wartość transakcji, na które wystawiono faktury VAT, spadła o ok. 16 proc.

Dane o załamaniu liczby i wartości wystawianych faktur mamy z serwisu Faktura.pl, za którego pośrednictwem mikro i małe firmy wystawiają i przesyłają dokumenty online. Zwykle korzysta z niego 50 tys. klientów, którzy rocznie wystawiają ponad 600 tys. faktur. Grzegorz Grodek, prezes firmy prowadzącej portal mówi, że miesiąc całkowitego zamknięcia większości branż w gospodarce widać bardzo wyraźnie w statystykach.

– Porównaliśmy liczbę faktur wystawionych w kwietniu tego roku, czyli w pełni rozkwitu epidemii, z kwietniem 2019 r. Okazuje się, że w tym roku wystawiono o 11 proc. faktur VAT mniej niż rok temu. Jeśli chodzi o wartość, spadek wynosi aż 16 proc. – mówi Grzegorz Grodek. Dodaje, że dzieląc je według stawek podatku, największe załamanie w liczbie dokumentów dotknęło przedsiębiorców działających na stawce 8-proc., czyli np. wykonujących usługi budowlane oraz budowlano-remontowe w budownictwie mieszkaniowym. Tam spadek sięgał 27 proc. – Pod względem wartości ogromne załamanie widać przy stawce 5-proc., w tym roku wartość jest o 66 proc. mniejsza niż w kwietniu 2019 r. Taki VAT dotyczy m.in. przedsiębiorców sprzedających wyroby spożywcze np. oleje, mleko, mięso, owoce i warzywa, pieczywo, sery. Według takiej stawk i rozlicza się też część usług gastronomicznych, a te w kwietniu działały w ograniczonym zakresie lub wcale. Nie funkcjonowały małe kawiarnie i firmy cateringowe – zwraca uwagę szef Faktura.pl.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane