Drezno / Zug, 20 kwietnia 2020 r. - Szwajcarska Partners Group jest większościowym właścicielem Grupy VSB, wiodącego europejskiego dewelopera, właściciela i operatora w sektorze energii odnawialnej. Po oficjalnym ogłoszeniu przejęcia w styczniu 2020 r. organy nadzoru bankowego oraz antymonopolowe zatwierdziły transakcję. VSB oczekuje teraz znacznego rozwoju.

Pomyślne zamknięcie transakcji: Partners Group, z siedzibą w Zug, posiada obecnie 80 procent udziałów w Grupie VSB w imieniu swoich klientów. Założyciel Andreas Dorner zachowuje pozostałą część udziału w kapitale i będzie nadal kształtować przyszłość Grupy. VSB uzupełni zatem portfel Szwajcarów w segmencie energii odnawialnej i usług energetycznych. Obaj partnerzy obecnie intensywnie pracują nad dostosowaniem strategicznym. Wszystkie znaki wskazują na międzynarodowy rozwój. Podstawą tego stwierdzenia jest silny zasób projektów, atrakcyjne rynki podstawowe i docelowe, a także świeży kapitał na przejęcia.

Marko Lieske, Dyrektor Zarządzający VSB Holding GmbH, podsumowuje zalety fuzji: „Konkurencja o prawa do gruntów i projektów jest zacięta. Możemy teraz nadal skutecznie interweniować na rynku z dużym powodzeniem, aby przyspieszyć ekspansję Grupy VSB, szczególnie w Europie”.

David Daum, Członek Zarządu, Private Infrastructure Europe, Partners Group, stwierdza: „Inwestycje w przyjazne dla klimatu i oszczędzające zasoby projekty z zakresu zielonej energii rosną na całym świecie. VSB jest uznanym graczem na rynku energii i chcemy dalej rozwijać jej wiodącą pozycję. Liczymy na owocną współpracę".

O Grupie VSB
VSB z siedzibą w Dreźnie jest jednym z wiodących europejskich dostawców kompleksowych usług w sektorze energii odnawialnej. Przedmiotem jej podstawowej działalności jest opracowywanie i realizacja międzynarodowych inwestycji z zakresu farm wiatrowych i fotowoltaicznych, a także ich eksploatacja oraz zarządzanie komercyjne i techniczne. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej ok. 1,1 GW i wolumen inwestycji wynoszącym 1,7 mld EUR. Grupa i powiązane spółki zatrudniają ponad 300 osób w 19 lokalizacjach.

O Partners Group
Partners Group jest globalną firmą zarządzającą inwestycjami na rynkach prywatnych posiadającą 94 mld USD w zarządzanych programach inwestycyjnych w zakresie private equity, nieruchomości prywatnych, infrastruktury prywatnej i zadłużenia prywatnego. Firma zarządza szeroką gamą zindywidualizowanych portfeli dla międzynarodowej klienteli inwestorów instytucjonalnych. Partners Group ma siedzibę w Zug w Szwajcarii i biura w Denver, Houston, Toronto, Nowym Jorku, Sao Paulo, Londynie, Guernsey, Paryżu, Luksemburgu, Mediolanie, Monachium, Dubaju, Mumbaju, Singapurze, Manili, Szanghaju, Seulu, Tokio i Sydnej. Firma zatrudnia ponad 1 400 osób i jest notowana na szwajcarskiej giełdzie SIX (symbol: PGHN) ze znaczną częścią akcji będącą własnością jej wspólników i pracowników.