Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje w reakcji na oczekiwania, że wkrótce banki centralne na świecie przystąpią do działania, aby złagodzić wpływ epidemii koronawirusa na gospodarki. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana wyżej o 0,7 proc. - po 5.673,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 1,5 proc. do 2,5780 USD za funt.

W piątek prezes amerykańskiej Rezerwy Federalny zasygnalizował, że Fed jest gotowy do działania. "Koronawirus jest rozwojowym czynnikiem ryzyka dla koniunktury w USA, a Fed będzie właściwie reagować w celu wspierania gospodarki" - wskazał w komunikacie prezes Fed Jerome Powell.

Niektórzy stratedzy rynku spodziewają się, że Fed może podjąć działania już w poniedziałek.

Działania wspierające gospodarkę spodziewane są też po banku centralnym Chin (PBOC) po tym, jak wskaźniki PMI za luty spadły w Chinach do rekordowo niskich poziomów.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w II 2020 r. 40,3 pkt. wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 46,0 pkt.

"Na rynkach są wysokie oczekiwania, że nadchodzą globalne środki łagodzące politykę monetarną" - mówi Wu Xiangfeng, analityk Huatai Futures Co. Wu dodaje, że następuje też restart chińskiej gospodarki i powraca siła nabywcza.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 19 USD do 5.635,00 USD za tonę.