statystyki

Kary nakładane przez urząd antymonopolowy biją dotychczasowe rekordy

autor: Elżbieta Rutkowska18.02.2020, 08:49; Aktualizacja: 18.02.2020, 08:49
UOKiK zapewnia, że ma przejrzystą politykę karania. „Sankcja jest wymierzana na podstawie obrotu przedsiębiorcy i mamy jasne przesłanki jej ustalania”. Co do Plusa, to urząd liczył, „że Polkomtel wystąpi z propozycją zobowiązania, które od razu poprawiłoby sytuację konsumentów, a operator uniknąłby kary”.

UOKiK zapewnia, że ma przejrzystą politykę karania. „Sankcja jest wymierzana na podstawie obrotu przedsiębiorcy i mamy jasne przesłanki jej ustalania”. Co do Plusa, to urząd liczył, „że Polkomtel wystąpi z propozycją zobowiązania, które od razu poprawiłoby sytuację konsumentów, a operator uniknąłby kary”.źródło: ShutterStock

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zastanawia się, czy UOKiK bardziej dba o konkurencję i klientów, czy o wpływy do budżetu państwa.

Jeśli spółki Zygmunta Solorza nie wybronią się w sądach i będą musiały zapłacić wszystkie kary, jakie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nałożył na nie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sankcje sięgną prawie 106 mln zł. Po dodaniu do tego niemal 40 mln zł kary z maja ub.r. Cyfrowy Polsat i należący do niego Polkomtel pobiją historyczny rekord, jaki padł w styczniu br. UOKiK wymierzył wtedy Volkswagen Group Polska ponad 120 mln zł kary za aferę dieselgate. To dotychczas najwyższa sankcja za naruszenie praw konsumentów – choć nie najwyższa kara od urzędu antymonopolowego. Pod koniec ub.r. UOKiK kazał bowiem spółce Engie Energy zapłacić 172 mln zł za nieudzielenie informacji w postępowaniu przeciw Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2.

Urząd operuje ostatnio kwotami, o których jeszcze w 2018 r. nikomu nawet się nie śniło. Wtedy suma wszystkich kar nałożonych w ciągu 12 miesięcy wyniosła ledwie 19,1 mln zł. Teraz spora część kar jednostkowych przekracza cały tamten roczny urobek.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane