statystyki

Kary nakładane przez urząd antymonopolowy biją dotychczasowe rekordy

autor: Elżbieta Rutkowska18.02.2020, 08:49; Aktualizacja: 18.02.2020, 08:49
UOKiK zapewnia, że ma przejrzystą politykę karania. „Sankcja jest wymierzana na podstawie obrotu przedsiębiorcy i mamy jasne przesłanki jej ustalania”. Co do Plusa, to urząd liczył, „że Polkomtel wystąpi z propozycją zobowiązania, które od razu poprawiłoby sytuację konsumentów, a operator uniknąłby kary”.

UOKiK zapewnia, że ma przejrzystą politykę karania. „Sankcja jest wymierzana na podstawie obrotu przedsiębiorcy i mamy jasne przesłanki jej ustalania”. Co do Plusa, to urząd liczył, „że Polkomtel wystąpi z propozycją zobowiązania, które od razu poprawiłoby sytuację konsumentów, a operator uniknąłby kary”.źródło: ShutterStock

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zastanawia się, czy UOKiK bardziej dba o konkurencję i klientów, czy o wpływy do budżetu państwa.

Jeśli spółki Zygmunta Solorza nie wybronią się w sądach i będą musiały zapłacić wszystkie kary, jakie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nałożył na nie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sankcje sięgną prawie 106 mln zł. Po dodaniu do tego niemal 40 mln zł kary z maja ub.r. Cyfrowy Polsat i należący do niego Polkomtel pobiją historyczny rekord, jaki padł w styczniu br. UOKiK wymierzył wtedy Volkswagen Group Polska ponad 120 mln zł kary za aferę dieselgate. To dotychczas najwyższa sankcja za naruszenie praw konsumentów – choć nie najwyższa kara od urzędu antymonopolowego. Pod koniec ub.r. UOKiK kazał bowiem spółce Engie Energy zapłacić 172 mln zł za nieudzielenie informacji w postępowaniu przeciw Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2.

Urząd operuje ostatnio kwotami, o których jeszcze w 2018 r. nikomu nawet się nie śniło. Wtedy suma wszystkich kar nałożonych w ciągu 12 miesięcy wyniosła ledwie 19,1 mln zł. Teraz spora część kar jednostkowych przekracza cały tamten roczny urobek.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane