statystyki

Altus ukarany za GetBack

autor: Bartek Godusławski06.02.2020, 08:20; Aktualizacja: 06.02.2020, 16:37
GetBack

GetBackźródło: ShutterStock

W różnym tempie, ale z żelazną konsekwencją Komisja Nadzoru Finansowego rozlicza się z podmiotami, które jej zdaniem walnie przyczyniły się do wybuchu afery GetBacku. TFI, które ściśle współpracowały z wrocławskim windykatorem, potraciły licencje i dostały sankcje finansowe. Ostatni ukarany to Altus, którego założyciel i były prezes przebywa w areszcie.

W kwietniu 2018 r. spółka straciła płynność i przestała obsługiwać swoje obligacje. Prokuratura postawiła już zarzuty kilkudziesięciu osobom. Śledczy ustalili, że w firmie dochodziło m.in. do fałszowania dokumentów, wyprowadzania pieniędzy i oszukiwania inwestorów. Zdaniem prokuratorów i urzędników nadzoru nie byłoby to możliwe, gdyby z windykatorem nie współpracowały liczne podmioty rynkowe.

Altus TFI straciło zezwolenie na prowadzenie działalności, czyli znika z rynku finansowego. Do tego ma zapłacić w sumie 7 mln zł kar, co jest jedną z wyższych sankcji w historii polskiego nadzoru. Komisja swoją decyzję uzasadniła tym, że w TFI działało w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, bez należytej staranności i bez uwzględnienia interesu funduszy, którymi zarządzało. Dodatkowo Altus miał nieprawidłowo sprawować nadzór nad GetBackiem.

Karę rynkową Altus poniósł już wiele miesięcy temu. Po wybuchu afery jego kurs na giełdzie zanurkował, a klienci zaczęli odpływać i wycofywać kapitał. Sam Altus przerzucał zaś swoje inwestycje do Rockbridge TFI. Jego marka kojarzyła się bowiem zbyt mocno z aferą GetBacku. Podobnie jak nazwisko założyciela, akcjonariusza i byłego prezesa Piotra Osieckiego. Usłyszał on, razem z innym byłym członkiem zarządu Altusa, zarzuty w śledztwie i trafił do aresztu, w którym wciąż przebywa. Chodzi o transakcję sprzedaży przez fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI konkurencyjnej spółki windykacyjnej GetBackowi za ponad 207 mln zł. Zdaniem prokuratorów wrocławski windykator przepłacił co najmniej 160 mln zł.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane