Pomimo problemów finansowych Getin Noble pozostaje ulubionym kredytodawcą branży. Coraz więcej firm mówi, że ich umowy są bardzo korzystne
Polski Związek Firm Deweloperskich już po raz 14. sprawdził, jak firmy oceniają współpracę przy finansowaniu inwestycji mieszkaniowych. Kolejny raz najwyżej oceniony został Getin Noble Bank. Tuż za nim uplasował się Millennium. Podium, jak przed rokiem, zamyka PKO BP.
Wysoka pozycja Getinu z jednej strony może zaskakiwać. Instytucja od kilku lat zmaga się ze stratami i ma problemy kapitałowe. To powoduje ograniczanie działalności. Bank m.in. praktycznie zrezygnował ze sprzedaży kredytów hipotecznych. Równocześnie jednak Getin sam podkreśla „wysoką aktywność w dobrze znanym segmencie deweloperskim” – zaznaczając, że chodzi o nieruchomości mieszkaniowe.
Reklama

Reklama
Martyna Laskowska-Toczony, ekspert z departamentu bankowości transakcyjnej Banku Millennium, wskazuje, że instytucja jest obecna na rynku z ofertą mieszkaniowych rachunków powierniczych od początku obowiązywania tzw. ustawy deweloperskiej. – Przez te wszystkie lata dążyliśmy do wypracowania prostego i przyjaznego produktu dla deweloperów. Co więcej, podejmujemy współpracę zarówno z mniejszymi, jak i największymi firmami na rynku – wyjaśnia Martyna Laskowska-Toczony.
Banki zostały ocenione w dziewięciu kategoriach. W porównaniu z ubiegłym rokiem nieznacznie spadła szybkość podejmowania decyzji kredytowej. Obecnie prawie połowa z nich jest wydawana w terminie dłuższym niż jeden, choć nieprzekraczającym dwóch miesięcy. Najszybciej decyzje kredytowe podejmuje Millennium. Najdłużej ankietowani deweloperzy czekali w Banku Pekao.
– Długi czas oczekiwania na decyzję przekłada się na czas realizacji inwestycji. Im jest dłuższy, tym zyski firmy są niższe. Już dziś czas ten trwa od czterech do pięciu lat – tłumaczy jeden z ogólnopolskich deweloperów.
Na wysokim poziomie plasuje się zgodność wstępnych deklaracji banku z tym, co faktycznie otrzymują potem firmy deweloperskie. Najsprawniej wstępne obietnice realizuje Bank Polskiej Spółdzielczości. – Sprawdzaliśmy też dostępność doradców. Najwyższy poziom pod tym względem prezentują PKO BP, Millennium i Getin Noble. Zatory komunikacyjne to natomiast przypadłość Alior Banku – mówi Mateusz Stachewicz z PZFD.
Jak dodaje, deweloperzy wysoko ocenili warunki podpisanych umów kredytowych i to mimo wzrastania w ostatnich latach liczby inwestycji deweloperskich. – Trzy lata temu tylko 7 proc. podpisanych umów zostało ocenionych jako bardzo korzystne, w 2018 r. – 17 proc., a w 2019 r. aż ponad 35 proc. Najlepiej w tej kategorii wypadł Getin Noble Bank – dodaje Mateusz Stachewicz.
Banki wypadły gorzej pod względem współpracy z deweloperami już po zawarciu umowy. Chodzi szczególnie o dostosowanie warunków współpracy w trakcie realizacji inwestycji do zmieniającej się sytuacji na rynku i realiów działalności. Banki nadal w znikomym stopniu dopuszczają możliwość prowadzenia rachunków powierniczych u konkurencji. Według respondentów najbardziej liberalny w tym zakresie jest Pekao.