statystyki

Bankowcy chcą uratować planetę. Pragną być forpocztą zielonej rewolucji

autor: Bartek Godusławski22.09.2019, 09:00; Aktualizacja: 22.09.2019, 09:54
Do Network for Greening the Financial System należy 36 członków i ośmiu obserwatorów z pięciu kontynentów, m.in. Bank Anglii, Bank Holandii, Bank Francji, Ludowy Bank Chin czy Bundesbank. Brakuje tam amerykańskiego Fed oraz choćby NBP

Do Network for Greening the Financial System należy 36 członków i ośmiu obserwatorów z pięciu kontynentów, m.in. Bank Anglii, Bank Holandii, Bank Francji, Ludowy Bank Chin czy Bundesbank. Brakuje tam amerykańskiego Fed oraz choćby NBPźródło: ShutterStock

Nie tylko komercyjne instytucje widzą potrzebę walki ze zmianami klimatycznymi. Banki centralne pragną być forpocztą zielonej rewolucji.

C o łączy Jarosława Kaczyńskiego, Leszka Balcerowicza, Romana Giertycha, Andrzeja Dudę, Ryszarda Petru i Zbigniewa Ziobrę? Nie, nie tylko to, że byli i wciąż są politykami. Wspólne dla nich wszystkich jest podejście do klimatu.

Trudno zgadnąć, czy nadal podpisaliby się pod własnymi stwierdzeniami z przeszłości, ale nie zmienią tego, że do globalnego ocieplenia, jego przyczyn oraz konsekwencji podchodzili – mówiąc delikatnie – sceptycznie. Kaczyński uważał, że emisje CO2 nie mają znaczenia dla Ziemi. Balcerowicz stwierdził, że ocieplenie nie niesie zagrożenia dla Polski. Giertych chciał je współfinansować, bo marzą mu się w Polsce palmy oraz winorośle. Dudę i Petru połączyło pomylenie pogody oraz klimatu: pierwszego szlag trafiał, gdy patrzył za okno i widział śnieg, drugiego – gdy odczytywał z termometru, że jest minus 17 stopni. Ale na nagrodę złotoustego najbardziej zasłużył Ziobro, który zasłynął zdaniem, że „dwutlenek węgla nie może być szkodliwy, skoro spożywamy go w napojach gazowanych”. Portal Nauka o klimacie i jego konkurs na klimatyczną bzdurę roku mógłby uwzględnić przemyślenia każdego z nich.

Ciepło, cieplej, gorąco

Trudno się dziś przyznać do negacjonizmu klimatycznego i stanąć w jednym szeregu z antyszczepionkowcami czy płaskoziemcami. A szczególnie gdy tematem globalnego ocieplenia zaczęły zajmować się najpotężniejsze instytucje finansowe świata – banki centralne. Ich szefowie uważnie wczytują się w raporty Międzyrządowego zespołu ds. zmian klimatu (IPCC) – eksperci ONZ ostrzegają, że jeśli średnia globalna temperatura podniesie się o 1,5 st. C lub, w najczarniejszym scenariuszu, 2 st. C – powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, to konsekwencje dla Ziemi mogą być katastrofalne i odczuwalne już za dwie dekady.

Awangardą rewolucji stał się Bank of England (BoE), kierowany przez Kanadyjczyka Marka Carneya. Pod jego rządami Bank of Canada, którym kierował przed objęciem stanowsika w BoE, w corocznym raporcie na temat rodzimego systemu finansowego zaczął uwzględniać ryzyka związane z globalnym ociepleniem. Tym bardziej że ma ono uderzyć w Kanadę szczególnie mocno. Tą samą drogą poszedł BoE, który też zaczął analizować wpływ zmian klimatycznych na biznes ubezpieczeniowy i bankowy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Xyz(2019-09-22 13:16) Zgłoś naruszenie 12

  Niech najpierw zajmą się tanimi liniami lotniczymi i aferą Volkswagena. I niech obronią mieszkańców miast przed pazernymi deweloperam. Godusławski jak zwykle bredzi.

  Odpowiedz
 • Zeghar(2019-09-22 13:20) Zgłoś naruszenie 15

  Ile wam płacą wakcynolodzy i koncerny farmaceutyczne, że wyśmiewacie rodziców zaniepokojonych zdrowiem ich dzieci?

  Odpowiedz
 • pueta.(2019-09-22 15:04) Zgłoś naruszenie 10

  Banki chcą pomóc a to ciekawe / To nie w ich stylu , smród czuję w sprawie /Każdy bankowiec ,ksiądz biskup z usa / Za darmo daje tylko ,,fakiusa,,./

  Odpowiedz
 • cycu007(2019-09-23 08:10) Zgłoś naruszenie 01

  Niech ratują! Tyle nakradli, że stać ich na to/

  Odpowiedz
 • Mirka z Supersamu(2019-09-23 15:26) Zgłoś naruszenie 00

  O proszę, dobrodzieje polują na kolejne kredytowanie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane