Polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność w Bawarii będą mogli łatwiej ubiegać się o środki na inwestycje i rozwój biznesów - poinformował we wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego, który nawiązał współpracę z bawarskim LfA Foerderbank Bayern.

Jak wyjaśniono, polskie firmy będą mogły ubiegać się, m.in. o gwarancje, poręczenia, atrakcyjne refinansowanie czy dopłaty do odsetek kredytowych. "LfA może także uczestniczyć w realizacji projektów inwestycyjnych w formie kredytów konsorcjalnych" - czytamy.

Bank Gospodarstwa Krajowego podkreślił, że rozpoczęcie współpracy z LfA "otwiera nową drogę korzystania z oferty regionalnego banku rozwoju" dla polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w Bawarii lub planujących ekspansję w tej części Niemiec. Dodano, że LfA Foerderbank Bayern koncentruje działalność na wspieraniu średnich firm, gmin, a także przedsiębiorstw inwestujących w innowacje, działających w branżach energetycznej i ochrony środowiska.

"Ważnym elementem dbania o polskich przedsiębiorców za granicą jest wzmacnianie relacji z lokalnymi instytucjami finansowymi" - wskazał, cytowany w komunikacie, Paweł Nierada, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodał, że LfA to jedna z największych tego typu instytucji w Niemczech.

Znaczenie nawiązania relacji między instytucjami podkreśla także dr Otto Beierl, prezes zarządu LfA Foerderbank Bayern. "Polska jest jednym z najważniejszych zagranicznych partnerów handlowych Bawarii w Unii Europejskiej" - wskazał. Dodał, że dotąd ok. 30 firm utworzyło filię lub zakład produkcyjny w Wolnym Państwie Bawarii.

Jak zaznaczono, partnerstwo jest efektem działania przedstawicielstwa zagranicznego BGK we Frankfurcie nad Menem, które działa od maja 2019 r. i jest drugim po Brukseli, przedstawicielstwem banku. "Tworzenie sieci przedstawicielstw zagranicznych BGK jest istotnym wzmocnieniem obecności Polski na rynkach zewnętrznych. Już dziś BGK wraz ze swoimi klientami obecny jest w 67 krajach" - zaznaczył Radosław Kwiecień z zarządu BGK.

W kolejnych miesiącach bank planuje otwarcie zagranicznych przedstawicielstw w Londynie i Waszyngtonie; w dalszej perspektywie rozważa także stałą obecność w Nowym Jorku i Singapurze - dodano.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Ma doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. (PAP)