statystyki

Niepodjętej uchwały nie da się zaskarżyć

autor: Marcin Nagórek06.08.2019, 12:40; Aktualizacja: 06.08.2019, 12:50
Status uchwały ma tylko taki dokument, który w głosowaniu uzyskał większość głosów właścicieli lokali

Status uchwały ma tylko taki dokument, który w głosowaniu uzyskał większość głosów właścicieli lokaliźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę, której biura znajdują się w budynku zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową. Chcieliśmy założyć klimatyzację, więc przedłożyliśmy wspólnocie projekt uchwały o wyrażeniu na to zgody. Za jej podjęciem głosowało jedynie kilka procent udziałowców, a przeciwko było ponad 50 proc. Czy można jakoś podważyć tę uchwałę? Czy można przystąpić do robót po skierowaniu sprawy do sądu?

Jak wynika z art. 23 ust. 1 i 2 ustawy o własności lokali, uchwały właścicieli lokali są podejmowane albo na zebraniu, albo w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Zapadają większością głosów właścicieli lokali liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.

Na temat samej procedury podejmowania uchwał ukształtowało się bogate orzecznictwo sądowe. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 18 listopada 2015 r., sygn. akt I ACa 865/15, stwierdził, że przy głosowaniu udziałami zasadą jest też i to, że uchwała dochodzi do skutku, gdy jej treść uzyska aprobatę większości właścicieli lokali głosujących przysługującymi im udziałami. Z kolei w wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 28 września 2018 r., sygn. akt I ACa 541/18, wskazano, że o uchyleniu lub o stwierdzeniu nieważności można orzec wyłącznie w odniesieniu do uchwał, które zostały podjęte, a zatem uchwał, wobec których oddane zostało więcej aniżeli 50 proc. głosów „za”.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane