statystyki

Dobre czasy w leasingu to już przeszłość

autor: Patrycja Otto01.08.2019, 01:33; Aktualizacja: 01.08.2019, 07:56
Jeśli chodzi o maszyny i urządzenia, obserwujemy historycznie wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych, które w pierwszym półroczu wyniosło średnio 85,1 proc.

Jeśli chodzi o maszyny i urządzenia, obserwujemy historycznie wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych, które w pierwszym półroczu wyniosło średnio 85,1 proc.źródło: ShutterStock

Branża hamuje. To efekt zmiany przepisów podatkowych, ale też koniunktury gospodarczej w strefie euro, z powodu której firmy ostrożniej planują inwestycje.

W pierwszym półroczu tego roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o wartości 38,7 mld zł, czyli o 0,6 proc. niższej niż przed rokiem. To spowodowało, że sektor zrewidował swoje prognozy dotyczące całego roku. Jeszcze w I kw. oczekiwał wzrostu na poziomie 5,5 proc. Teraz spodziewa się zaledwie 2,4 proc., licząc tym samym ciągle na odbicie w drugiej połowie roku. To oznaczałoby udzielenie firmom finansowania na poziomie 84,6 mld zł.

– W naszej ocenie rynek leasingowy osiągnął moment nasycenia i jego dynamika w tym roku może nie być już tak dobra jak wcześniej – mówi Paweł Pach, prezes PKO Leasing. Leasing wyhamował również z powodu mniejszego zainteresowania przedsiębiorców samochodami do 3,5 tony, które mają ponad 40 proc. udziału w strukturze finansowania.

– To efekt zmian prawnych w zakresie podatku dochodowego od tych pojazdów, które weszły w styczniu. Sprawiły one, że wiele firm przyspieszyło decyzje o wymianie floty – wyjaśnia Marcin Nieplowicz ze Związku Polskiego Leasingu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane