statystyki

Dobre czasy w leasingu to już przeszłość

autor: Patrycja Otto01.08.2019, 01:33; Aktualizacja: 01.08.2019, 07:56
Jeśli chodzi o maszyny i urządzenia, obserwujemy historycznie wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych, które w pierwszym półroczu wyniosło średnio 85,1 proc.

Jeśli chodzi o maszyny i urządzenia, obserwujemy historycznie wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych, które w pierwszym półroczu wyniosło średnio 85,1 proc.źródło: ShutterStock

Branża hamuje. To efekt zmiany przepisów podatkowych, ale też koniunktury gospodarczej w strefie euro, z powodu której firmy ostrożniej planują inwestycje.

W pierwszym półroczu tego roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o wartości 38,7 mld zł, czyli o 0,6 proc. niższej niż przed rokiem. To spowodowało, że sektor zrewidował swoje prognozy dotyczące całego roku. Jeszcze w I kw. oczekiwał wzrostu na poziomie 5,5 proc. Teraz spodziewa się zaledwie 2,4 proc., licząc tym samym ciągle na odbicie w drugiej połowie roku. To oznaczałoby udzielenie firmom finansowania na poziomie 84,6 mld zł.

– W naszej ocenie rynek leasingowy osiągnął moment nasycenia i jego dynamika w tym roku może nie być już tak dobra jak wcześniej – mówi Paweł Pach, prezes PKO Leasing. Leasing wyhamował również z powodu mniejszego zainteresowania przedsiębiorców samochodami do 3,5 tony, które mają ponad 40 proc. udziału w strukturze finansowania.

– To efekt zmian prawnych w zakresie podatku dochodowego od tych pojazdów, które weszły w styczniu. Sprawiły one, że wiele firm przyspieszyło decyzje o wymianie floty – wyjaśnia Marcin Nieplowicz ze Związku Polskiego Leasingu.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane