statystyki

Generał renegat kładzie rękę na libijskiej ropie

autor: Jakub Kapiszewski09.04.2019, 07:10; Aktualizacja: 09.04.2019, 07:21
W ostatnim czasie w Libii zmiany w kraju szły w dobrym kierunku

W ostatnim czasie w Libii zmiany w kraju szły w dobrym kierunkuźródło: ShutterStock

Od upadku Kaddafiego w 2011 r. sytuacja w kraju jest daleka od stabilnej. Teraz pokojowi w kraju zagraża konflikt między dwoma ośrodkami władzy.

W ostatni m czasie w Libii zmiany w kraju szły w dobrym kierunku. Państwowa firma nafto wa przywróciła produkcję na poziomie miliona baryłek ropy, wzmacniając jedyne źródło dochodów budżetowych. Na połowę kwietnia została zaplanowana konferencja pokojowa, podczas której działające równolegle dwa ośrodki władzy miały się porozumieć co do przyszłości kraju.

Jednemu z nich przewodzi generał Khalifa Haftar, który sprawuje kontrolę nad wschodnią częścią Libii. Parę dni temu rozpoczął ofensywę na stolicę kraju Trypolis, w ten sposób starając się stłamsić działający tam Rząd Jedności Narodowej. Wiele wskazuje na to, że ofensywa ma na celu poprawę pozycji negocjacyjnej przed rozmowami, które miały się rozpocząć 14 kwietnia.

Haftar to ponad 70-letni weteran libijskich sił zbrojnych, który zaciągnął się do armii jeszcze za Kaddafiego. Kiedy stracił względy dyktatora, udał się na emigrację, z której wrócił dopiero po jego upadku. Następnie stworzył wokół siebie frakcję, która praktycznie oderwała historyczną krainę Cyrenajkę (bliżej granicy z Egiptem) od reszty kraju. Co więcej, od trzech miesięcy siły lojalne wobec Haftara prowadzą ofensywę, dzięki której generał zdobył kontrolę nad największym polem naftowym kraju, leżącym na południu Szarara. W ten sposób generał kontroluje większość libijskiego wydobycia, ale już nie eksportu. Czarne złoto z Szarary trafia bowiem rurociągiem do portu w pobliżu Trypolisu, gdzie znajduje się terminal naftowy.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mistyfikacja(2019-04-09 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    ....Niektóre źródła donoszą o powiązaniach wojskowego z CIA[2]. Według nich w 1987 roku Khalifa Haftar jako libijski oficer trafił w ręce nieprzyjaciela, a następnie zaoferował swoje usługi władzom Czadu i USA. W celu obalenia rządów Muammara Kaddafiego założył własną formację paramilitarną, finansowaną przez CIA. Kiedy w 1990 roku upadł reżim Hissène Habré Haftar przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w pobliżu miejscowości Langley w stanie Wirginia....... Czy to nie jest przypadkiem słup postawiony przez dzielnych jankesów? ....Haftar to ponad 70-letni weteran.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane