Indeksy na Wall Street zakończyły piątkową sesję na niewielkim plusie, mimo gorszych od oczekiwań odczytów PMI w przemyśle USA. Inwestorzy liczą na pozytywne rozwiązanie konfliktu handlowego USA-Chiny po optymistycznie odebranych przeciekach prasowych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,46 proc., do 26.034,67 pkt.

S&P 500 wzrósł 0,69 proc. i wyniósł 2.803,69 pkt, pokonując kluczowy poziom 2800 punktów po raz pierwszy od listopada zeszłego roku. Indeks ten wzrósł o ok. 11 proc. od początku roku.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,83 proc. do 7.595,35 pkt.

Agencja Bloomberga podała w czwartek, powołując się na źródła, które prosiły o anonimowość, że administracja Białego Domu przygotowuje ostateczną wersję umowy handlowej, która mogłaby zostać podpisana przez prezydentów USA i Chin w ciągu najbliższych tygodni.

Jedno ze źródeł dodało, że przedstawiciele USA starają się ustalić datę szczytu najwcześniej na połowę marca. Prezydent Donald Trump ostrzegł jednak w czwartek, że może nie podpisać umowy handlowej z Chinami, jeśli nie uzna jej za dogodną dla USA.

„Nigdy nie boję się odejść od stołu negocjacyjnego. Zrobiłbym to również z Chinami, gdyby się nie udało osiągnąć porozumienia" - powiedział Trump po skróceniu szczytu z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem w Hanoi.

Trump dodał, że USA „są na drodze, by dokonać czegoś wyjątkowego”. W kwestii szans na finalizację rozmów handlowych Trump powiedział jednak: „zobaczymy”.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w piątek, że świat powinien mieć " oczy szeroko otwarte" ws. ryzyka związanego z używaniem chińskiej technologii. Pompeo dodał, że mogą istnieć problemy dla amerykańskich firm działających w niektórych miejscach, w których sprzęt Huawei został wdrożony.

We wtorek rozpocznie się pierwszy dzień obrad Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu Chin), w czasie którego zostaną zaprezentowane priorytety gospodarcze chińskiego rządu na najbliższy rok. Zgromadzenie będzie obradować przez 11 dni.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 53,0 pkt. wobec 54,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano indeks na 53,7 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w lutym spadł do 54,2 pkt., z 56,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Oczekiwano 55,8 pkt.

W piątek w Chinach Caixin Media i Markit Economics podały, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w lutym 49,9 pkt. wobec 48,3 pkt. na koniec stycznia. Analitycy spodziewali się zaś 48,5 pkt.

"Nawet w przypadku odbicia w przemyśle oraz załagodzenia konfliktu handlowego z USA dynamika PKB Chin w pierwszej połowie roku dalej będzie spadać z 6,4 proc. w IV kw. do ok. 6,2 proc." - napisano w piątkowym raporcie ING.

Wydatki amerykańskich konsumentów w grudniu 2018 r. spadły o 0,5 proc. mdm, podczas gdy w listopadzie wzrosły o 0,6 proc. mdm, po korekcie z 0,4 proc. mdm. Oczekiwano -0,3 proc.

Deflator PCE w USA w grudniu wyniósł 1,7 proc. rdr, wobec 1,8 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu 1,7 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w lutym 93,8 pkt - podano w końcowym wyliczeniu.

Lyft, rywal Ubera w dziedzinie oferowania przewozów samochodowych, złożył wniosek o IPO. Przychody Lyft wyniosły 2,16 mld dolarów w 2018 r. i straty w wysokości 911,3 mln USD.

Akcje Tesli spadły ponad 7 proc. po tym, jak w czwartek CEO firmy produkującej samochody elektryczne Elon Musk powiedział, że w I kw. 2019 r. Tesla prawdopodobnie zanotuje straty. Miliarder zapowiedział też kolejne zwolnienia grupowe w firmie i przeniesienie sprzedaży tylko do internetu.

Walory detalisty w branży odzieżowej Gap idą w górę o 19 proc., ponieważ firma podała w piątek, że dokona podziału na dwie odrębne spółki.

Notowania firmy obuwniczej Foot Locker poszły w górę o 5 proc. w reakcji na wyniki sprzedaży w IV kwartale 2018 r. - zanotowano wzrost o 9,7 proc., oczekiwano 4,6 proc.