statystyki

W Głogowie arsenu mniej, ale wciąż zbyt wiele

autor: Karolina Baca-Pogorzelska07.02.2019, 07:17; Aktualizacja: 07.02.2019, 08:15
„W 2018 r. nie odnotowano przekroczenia emisji dopuszczalnej godzinowej arsenu w pyle z Huty Miedzi Głogów. KGHM prowadzi program inwestycyjny związany z przystosowaniem instalacji technologicznych do wymogów dla przemysłu metali nieżelaznych. W efekcie emisja pyłów i arsenu będzie ulegać obniżeniu”.

„W 2018 r. nie odnotowano przekroczenia emisji dopuszczalnej godzinowej arsenu w pyle z Huty Miedzi Głogów. KGHM prowadzi program inwestycyjny związany z przystosowaniem instalacji technologicznych do wymogów dla przemysłu metali nieżelaznych. W efekcie emisja pyłów i arsenu będzie ulegać obniżeniu”.źródło: Inne

Rok temu DGP ujawnił rekordowe przekroczenia dopuszczalnego stężenia tego metalu w 2017 r. Dane za 2018 r. pokazują poprawę.

Z pomiarów prowadzonych na Dolnym Śląsku przez inspekcję środowiska wynika, że od lutego do listopada stężenia arsenu mierzone w pyle zawieszonym PM10 kolejny raz przekraczały poziom dopuszczalny w UE ‒ 6 ng/m3. Choć będzie to mniej niż w rekordowym 2017 r., to nadal za dużo.

‒ Nie dysponujemy jeszcze wynikami stężeń arsenu za grudzień. Trwają badania, dlatego nie mogę podać średniej rocznej za 2018 r. Z dotychczasowych danych wynika, że od 1 stycznia do 2 grudnia 2018 r. średnia dla Głogowa sięgnęła 10,4 ng/m3 – informuje Agnieszka Mikołajczyk z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska we Wrocławiu (podlega Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska).

‒ Dokumentem zawierającym informację o stężeniu średniorocznym arsenu w pyle PM10 w 2018 r. będzie opracowana przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska „Ocena poziomów substancji w powietrzu i klasyfikacja stref województwa dolnośląskiego za 2018 r.”, która zostanie przekazana do końca kwietnia 2019 r. ‒ zapowiada Michał Nowakowski, rzecznik dolnośląskiego urzędu wojewódzkiego.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • fachury z woj.wydz.środ. ????(2019-02-07 10:51) Zgłoś naruszenie 10

    "od 1 stycznia do 2 grudnia 2018 r. średnia dla Głogowa sięgnęła 10,4 ng/m3 " Pani inspektorczynowniku : Mogliby Eco- Inspektory przeliczyć zwykłym obywatelom co to znaczy ng? Czy to [ nanogram/ cubic m] oraz jaki udział arsenu, [ As ] odpowiada [ppm] tj.(part per milion); jednostce stosowanej powszechnie w ocenie zanieczyszczeń tak hutnictwa jak środowiska wg standardów UE/Reach

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane