Agencja Moody's obniżyła długoterminowy rating Turcji do "Ba3" z "Ba2" i zmieniła perspektywę ratingu na negatywną - poinformował Moody's w komunikacie prasowym. Decyzję o obniżce ratingów Turcji podjęła w piątek również agencja S&P.

Głównym powodem piątkowej decyzji agencji Moody's jest postępująca słabość tureckich instytucji publicznych i związane z tym obniżenie się przewidywalności tamtejszej polityki. W konsekwencji rosną np. obawy o utrzymanie niezależności tureckiego banku centralnego.

Zaostrzające się warunki finansowe i słabnący kurs liry mogą wspierać w dalszym ciągu rosnącą inflację i pogarszać wzrost gospodarczy - uważają analitycy Moody's.

Analitycy zwracają też uwagę, że od początku roku turecka waluta straciła na wartości względem USD blisko 40 proc.

Również w piątek o obniżce ratingu długoterminowego zadłużenia Turcji w walucie obcej do "B+", a w walucie lokalnej do "BB-" poinformowała agencja S&P. Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

Powodem obniżki ratingów przez S&P są spodziewane konsekwencje ekstremalnie mocnego osłabienia się kursu liry w ciągu dwóch ostatnich tygodni. Problemami Turcji są również przegrzanie tamtejszej gospodarki, nadmierne zadłużenie kraju za granicą, a także zawirowania polityczne.