Amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły czwartkową sesję spadkami po tym jak prezydent USA Donald Trump odwołał szczyt, na którym miał spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Dolar się osłabia, a rentowność treasuries spada.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,30 proc. i wyniósł 24.811,76 pkt.

S&P 500 stracił 0,20 proc. i wyniósł 2.727,76 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,02 proc., do 7.424,43 pkt.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek po południu w liście do przywódcy Korei Północnej, iż zaplanowane na 12 czerwca historyczne spotkanie obu polityków nie dojdzie do skutku.

"Uważam, że (decyzja Trumpa - PAP) będzie niosła skutki z perspektywy pewności/niepewności (dla gospodarki - PAP) (...) nie wiadomo dokąd zmierza polityka. Ryzyka geopolityczne naprawdę niosą implikacje dla biznesu" - ocenił Raphael Bostic, prezes Fed z Philadelphii. Dodał, że obecnie 3 podwyżki stóp proc. w USA w 2018 r. będą wystarczające.

Nieoczekiwana deklaracja Trumpa osłabiła dolara i umocniła rynek długu.

EUR/USD rośnie o 0,23 proc. do 1,1723, a USD/JPY spada o 0,75 proc. do 109,24.

Rentowność 10-latek USA spada o 3 pb do 2,98 proc.

Decyzje USA przerywają kilkudniowe zawieszenie broni w globalnej wojnie handlowej i zostały skrytykowane przez kraje, które zostaną najbardziej dotknięte ewentualnymi taryfami (m.in. Japonia, Korea Pd, Meksyk). Europejscy producenci aut "przyglądają" się rozwojowi wydarzeń.

Rezerwa Federalna może dojść do końca cyklu podwyżek stóp proc. w 2019 r. - ocenił w czwartek Patrick Harker, prezes Fed w Filadelfii w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Dodał, że jego zdaniem neutralny poziom stopy procentowej wynosi między 2,75 a 3,00 proc. Fed rozpoczął cykl podwyżek stóp proc. pod koniec 2015 r. i od tego czasu sześciokrotnie podnosił koszt pieniądza. Obecnie stopa funduszy federalnych wynosi 1,50-1,75 proc.

Opublikowany w środę wieczorem protokół z majowego posiedzenia Fed został odebrany na rynku jako względnie gołębi.

Większość członków Fed w maju uważała za właściwe, by podwyżka stóp procentowych nastąpiła "wkrótce", co zdaniem obserwatorów w zasadzie przesądza kwestię podwyżki stóp proc. w czerwcu.

Uwagę zwrócił także fragment dokumentu, w którym bankierzy wskazali, iż przestrzelenie celu inflacyjnego mogłoby "być pomocne" w zakotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych.

"Decydenci z Fed (...) mogą być gotowi na tolerowanie niewielkiego przestrzelenia celu, zanim wzbudzi to ich obawy. Taka interpretacja wydaje się obniżać oczekiwania, iż Rezerwa będzie działać zbyt agresywnie względem podwyżek stóp proc. w tym roku. Rynki zrewidowały oczekiwania na 4 podwyżki stóp w 2018 r. do maksimum trzech" - ocenił Michael Hewson, analityk CMC Markets.

Baryłka WTI w dostawach na czerwiec w Nowym Jorku traci trzecią sesję z rzędu, o 1,6 proc. do 70,7 USD. Brent w dostawach na lipiec na w Londynie tanieje o 1,3 proc. do 78,8 USD.

W centrum uwagi rynku pozostają spekulacje o ewentualnym rozluźnieniu polityki cięć wydobycia przez grupę OPEC+, wobec perspektyw niższej podaży surowca z Wenezueli (sankcje, zapaść gospodarcza,) czy Iranu (sankcje).

W USA systematycznie rosną z kolei zapasy surowca (+6,5 proc. YTD), wobec problemów z przepustowością rurociągów transportujących ropę z głębi kraju do nadmorskich rafinerii przy ciągle rosnącym, rekordowym wydobyciu już ponad 10 mld b/d.