Notowania ropy naftowej w USA spadają kolejną sesję w reakcji na mocny wzrost amerykańskich zapasów surowca, o prawie 5,8 mln baryłek - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,59 USD - niżej o 0,4 proc.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 34 centy do 79,46 USD za baryłkę.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na wrzesień drożeje o 0,2 proc., do 485,5 juanów za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 5,78 mln baryłek, czyli 1,3 proc., do 438,13 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Tymczasem analitycy oczekiwali spadku zapasów o 2 mln baryłek.

Inwestorzy czekają na dalszy rozwój sytuacji związanej z dostawami ropy z Iranu i Wenezueli.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump podpisał dekret nakładający nowe sankcje na Wenezuelę po tym, gdy w niedzielnych wyborach na stanowisko prezydenta został ponownie wybrany lider PSUV Nicolas Maduro.

To może spowodować m.in. zmniejszenie produkcji wenezuelskiej ropy z obecnych 1,5 mln baryłek dziennie do poniżej 1 mln b/d.

Mniej ropy naftowej może też trafiać na rynki paliw z Iranu, który jest trzecim największym producentem ropy w OPEC.

Prezydent Donald Trump 8 maja ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z umowy nuklearnej światowych mocarstw z Iranem z 2015 r. USA przygotowują się do nałożenia nowych sankcji na Iran, a te mogą znacząco ograniczyć eksport irańskiej ropy.

W takiej sytuacji trzeba poczekać na reakcję OPEC i sojuszników kartelu, w tym Rosji, które zgodnie z wcześniej podpisanymi umowami dostarczają na rynki od kilkunastu miesięcy mniejsze ilości ropy.

W czerwcu odbędzie się spotkanie kartelu i wówczas może dojdzie do złagodzenia cięć w dostawach surowca z OPEC.

"Jeśli chodzi o Iran i Wenezuelę, to na rynkach mamy oczywiście podejście +poczekamy-zobaczymy+" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"Ceny ropy mogą się utrzymać na obecnych poziomach, dopóki nie będzie jasności szczególnie co do irańskiej ropy" - dodaje.

Ropa na NYMEX w środę staniała o 0,5 proc. do 71,84 USD/b.