statystyki

Prezes NBP obniżył wyceny banków

autor: Łukasz Wilkowicz12.03.2018, 08:09; Aktualizacja: 12.03.2018, 09:44
NBP

Zapowiadany przez szefa banku centralnego brak podwyżek stóp to dobra wiadomość dla kredytobiorcówźródło: ShutterStock

Według Adama Glapińskiego podwyżek stóp może nie być do 2020 r. Dla instytucji finansowych to zły scenariusz. Ale za sprawą EBC może się nie ziścić.

– Gdyby nie zmieniły się dane, na podstawie których pracujemy, to w tym roku podwyżka stóp wydaje się całkiem nieprawdopodobna. W przyszłym – jeśli w ogóle, to gdzieś pod koniec. Ale może niedługo zacznę mówić, że uważam, że w przyszłym roku również raczej nie nastąpi. Szczerze mówiąc, według obecnej prognozy nie widzę powodów do podnoszenia stóp procentowych do końca 2020 r. – tak mówił po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP.

Z tak „gołębimi” zapowiedziami rynek nie miał jeszcze do czynienia.

Glapiński zastrzegał, że 2020 r. to zbyt odległy termin, by składać jednoznaczne deklaracje w sprawie stóp procentowych. Mówił też jednak, że gdyby przygotowana przez analityków NBP nowa projekcja inflacji i PKB miała się potwierdzić, to za trzy lata na spotkaniach RP mogą zacząć się pojawiać wnioski o... obniżki stóp.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane