statystyki

Prezes NBP obniżył wyceny banków

autor: Łukasz Wilkowicz12.03.2018, 08:09; Aktualizacja: 12.03.2018, 09:44
NBP

Zapowiadany przez szefa banku centralnego brak podwyżek stóp to dobra wiadomość dla kredytobiorcówźródło: ShutterStock

Według Adama Glapińskiego podwyżek stóp może nie być do 2020 r. Dla instytucji finansowych to zły scenariusz. Ale za sprawą EBC może się nie ziścić.

– Gdyby nie zmieniły się dane, na podstawie których pracujemy, to w tym roku podwyżka stóp wydaje się całkiem nieprawdopodobna. W przyszłym – jeśli w ogóle, to gdzieś pod koniec. Ale może niedługo zacznę mówić, że uważam, że w przyszłym roku również raczej nie nastąpi. Szczerze mówiąc, według obecnej prognozy nie widzę powodów do podnoszenia stóp procentowych do końca 2020 r. – tak mówił po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP.

Z tak „gołębimi” zapowiedziami rynek nie miał jeszcze do czynienia.

Glapiński zastrzegał, że 2020 r. to zbyt odległy termin, by składać jednoznaczne deklaracje w sprawie stóp procentowych. Mówił też jednak, że gdyby przygotowana przez analityków NBP nowa projekcja inflacji i PKB miała się potwierdzić, to za trzy lata na spotkaniach RP mogą zacząć się pojawiać wnioski o... obniżki stóp.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane