Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła lekkie wzrosty części indeksów, a Dow i S&P 500 ustanowiły historyczne maksima. Do najmocniejszych należały spółki telekomunikacyjne oraz finansowe.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,49 proc. do 24 504,80 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,15 proc. do 2664,11 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,19 proc. do 6862,32 pkt.

Notowania DJI najmocniej wspierał Boeing, Verizon i Goldman Sachs.

Boeing podwyższył kwartalną dywidendę o 20 proc. i zamierza skupić akcje własne za 18 mld USD.

Reklama

W sektorze telekomunikacyjnym ponad 2-proc. wzrostami wyróżniał się Verizon. Instinet podwyższył rekomendację dla spółki do "kupuj" i podwyższył cenę docelową.

Na rynku wciąż wybrzmiewają echa rotacji, która mocno dotknęła pod koniec listopada sektor IT. Analitycy Bank of America Merill Lynch uważają, że ostatnie spadki spółek technologicznych czynią je atrakcyjnymi do kupna (możliwość wzrostu o 10 proc., przy założeniu powrotu wskaźnika cena/zysk do historycznej średniej).

Większą ostrożność na ekspozycję na najważniejszych graczy w branży, czyli FAANG, zalecają analitycy Morgan Stanley.

"Uważamy, że fundamentalne czynniki wzrostu dla tych spółek (FAANG - PAP) pozostają nienaruszone, to jednak historia wskazuje, że zwrot z tej inwestycji może wytracić tempo" - napisano we wtorkowym raporcie.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w listopadzie wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu mdm (w ujęciu bazowym 0,3 proc.) i 3,1 proc. rok do roku. Oczekiwano 0,3 proc. mdm (0,2 proc. bazowo) oraz 2,9 proc. rdr.

PPI w USA wzrósł już 3. miesiąc z rzędu. Odczyt rdr był w XI najwyższy od stycznia 2012 r.

Do wzrostu wskaźnika najmocniej przyczyniła się inflacja cen energii (+4,6 proc. mdm, najwięcej od maja 2015 r.).