Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana wyżej o 0,2 proc., ale ten tydzień może zakończyć spadkiem notowań o 2,6 proc. Prognozy popytu na ropę są słabsze, a podaż surowca coraz wyższa - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,27 USD, po zwyżce o 13 centów, czyli 0,2 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 18 centów do 61,18 USD za baryłkę.

We wtorek Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) obniżyła szacunki popytu i wzrostu konsumpcji ropy na 2018 r. o, odpowiednio, 200 tys. i 100 tys. b/d do 98,9 mln b/d i 1,3 mln b/d (+1,3 proc.).

IEA prognozuje, że popyt na ropę pochodzącą z OPEC wyniesie 32,4 mln b/d - to o 1 mln b/d mniej niż szacunki kartelu. IEA ostrożnie wyraziła się również o perspektywach równoważenia się rynku w krótkim terminie.

Za to podaż ropy jest wysoka. Produkcja ropy wzrosła w USA w ub. tygodniu o 25.000 baryłek dziennie - do 9,65 mln baryłek dziennie - najwyżej od ponad 30 lat. To z kolei już 4. tydzień zwyżki produkcji ropy w USA.

Na rynkach spodziewany jest też wzrost produkcji ropy przez Iran - moce produkcyjne w jego sektorze naftowym wzrosną do 4,4 mln baryłek dziennie do 2022-2023.

"Teraz jest dobry moment dla rynków paliw, aby zrobić przerwę w zwyżkach notowań i spokojnie poczekać na zbliżające się posiedzenie OPEC" - mówi Daniel Hynes, analityk Australia & New Zealand Banking Group.

Pod koniec listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów OPEC, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu.

Na rynkach oczekuje się, że OPEC zdecyduje o przedłużeniu obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 r. Takie stanowisko, oprócz Arabii Saudyjskiej, popiera też Kuwejt oraz Irak, który jest za przedłużeniem obecnego porozumienia o 9 miesięcy. Za to Rosja nie jest na razie przekonana co do tego, czy decyzja o przedłużeniu cięć jest konieczna.

"Jakieś pobąkiwania, że Rosja jest niechętna przedłużeniu porozumienia trochę popsuły sentyment na rynkach" - wskazuje Hynes.

"Porozumienie będzie przedłużone, pozostaje jedynie pytanie - o ile" - ocenia.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zakończyła sesję o 19 centów niżej - na poziomie 55,14 USD/b.