Tempo wzrostu gospodarczego wyniesie w tym roku 4 proc., uważa prezydent Andrzej Duda. Wskazał też, że liczy na dalsze postępy w poprawie ściągalności podatków i zaapelował do przedsiębiorców o odwagę do inwestowania.

"Agencje ratingowe podnoszą tempo wzrostu PKB w Polsce i przewidują, że on będzie wyższy niż my prognozowaliśmy, to jest moja wielka satysfakcja. W całym roku spodziewamy się 4% tempa wzrostu PKB w 2017 roku" - powiedział Duda podczas oficjalnego otwarcia Kongresu 590.

Wczoraj wicepremier Mateusz Morawiecki podtrzymał swoje oczekiwania, według których wzrost gospodarczy w Polsce może przekroczyć 4% r/r w tym roku. Zadeklarował też, że rząd liczy na utrzymanie wzrostu PKB na poziomie 4-4,5% przez 2 lata.

"Jest możliwe, by była jeszcze zwiększona ściągalność podatku VAT i przygotowanie lepszego ustawodawstwa w tej kwestii" - powiedział także prezydent.

Morawiecki mówił wczoraj, że luka podatkowa zostanie zmniejszona o ok. 20 mld zł, czyli ok. 1% PKB w tym roku i o kolejne 0,5% PKB w 2018 r.

"Moją ambicją jest, by Polska była krajem innowacyjnej gospodarki. Mamy niski jej współczynnik bardzo nam brakuje w Polsce inwestycji" - zadeklarował także Duda.

"Jestem za tym, by były wprowadzane programy dobrej akcji kredytowej dla przedsiębiorców , by pobudziły one inwestycje. Apeluję do przedsiębiorców, byście mieli odwagę do inwestowania" - podsumował prezydent.