statystyki

Ruchy w FED: Powell na miejsce Yellen

autor: Bartłomiej Niedziński, Łukasz Wilkowicz06.11.2017, 07:58; Aktualizacja: 06.11.2017, 11:16
Powell jest skłonny przeprowadzić deregulację sektora finansowego

Powell jest skłonny przeprowadzić deregulację sektora finansowegoźródło: ShutterStock

Prezydent Donald Trump dokonał takiej zmiany na fotelu szefa najważniejszego banku centralnego na świecie, aby jego polityka się nie zmieniła.

Jerome Powell będzie pierwszym od prawie 40 lat szefem amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) bez wykształcenia ekonomicznego, a mimo to powierzenie mu przez Donalda Trumpa najważniejszego stanowiska w światowej gospodarce nie tylko nie wzbudziło kontrowersji, lecz także zostało przyjęte pozytywnie.

Wybrał go Trump, a wcześniej Obama

64-letni Powell, obecnie jeden z członków Rady Gubernatorów Fedu, był uważany za jednego z faworytów, od kiedy amerykański prezydent zaczął dawać do zrozumienia, że Janet Yellen, której kadencja upływa na początku lutego, nie pozostanie na stanowisku. Trump w czasie kampanii wyborczej krytykował Yellen, pierwszą w historii kobietę kierującą amerykańskim bankiem centralnym, za jej opór wobec deregulacji sektora finansowego, ale później rozważał nawet pozostawienie jej na stanowisku. Nie byłoby to niczym nadzwyczajnym, bo w ostatnich kilku dekadach amerykańscy prezydenci nie wymieniali szefa Fedu po pierwszej kadencji, nawet jeśli był on powołany przez poprzednika z przeciwnej partii. Ostatecznie jednak Trump uznał, iż Fed „jest czymś, na czym chce się zostawić swój ślad”.

– Potrzebujemy w Rezerwie Federalnej silnego, stabilnego i zrównoważonego szefostwa. Nominowałem Jaya, by był następnym przewodniczącym, bo zapewni on dokładnie ten rodzaj przywództwa – mówił Trump w czwartek po południu, przedstawiając Powella.

Aby Powell mógł objąć stanowisko, musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Senat, z czym nie powinno być problemów, bo poprą go nie tylko mający większość republikanie, ale zapewne też spora część demokratów zdających sobie sprawę, że ze wszystkich rozważanych przez Trumpa kandydatów ten jest najlepszy i będzie prowadził najbardziej zbliżoną politykę do dotychczasowej. Poza tym do Rady Gubernatorów Fedu został nominowany przez Baracka Obamę.

Centrowy republikanin


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane