W środę na GPW jest szansa na odreagowanie wtorkowych spadków - uważa Sobiesław Kozłowski, szef działu analiz Raiffeisen Brokers. Jego zdaniem, sprzyja temu otoczenie zewnętrze, wsparciem mogą okazać się też wyniki spółek.

"Wczorajsza słabość (na GPW - PAP) trochę zaskoczyła inwestorów, pomimo tego, że rynki wschodzące wzrastały. Wydaje się, że jest szansa na odreagowanie tej słabości podczas dzisiejszej sesji. Tym bardziej, że kontrakty na Euro Stoxx 50 i na Dax są lekko na plusie. Ponadto, wyniki spółek mogą być argumentem wspierającym" - ocenił przed rozpoczęciem sesji Kozłowski.

"Mamy klasyczne rozpoczęcie sezonu publikacji wyników. (...) Poznaliśmy już szacunki Energi i one-off Bogdanki, wydaje się, że te czynniki mogą zmienić wyniki" - dodał.

We wtorek po sesji Energa poinformowała w komunikacie prezentującym szacunkowe dane finansowe i operacyjne, że EBITDA grupy w trzecim kwartale 2017 roku wyniosła 500 mln zł. W trzecim kwartale 2016 roku EBITDA wyniosła 439 mln zł.

Bogdanka podała zaś, że zanotuje dodatni jednorazowy wpływ na wynik operacyjny w czwartym kwartale 2017 r. w wysokości ok. 110 mln zł.

We wtorek WIG 20 spadł na zamknięciu o 0,8 proc. do 2.514 pkt. WIG zniżkował o 0,9 proc. do 64.854 pkt, a mWIG poszedł w dół o 1,5 proc. do 4.888 pkt.

Z kolei wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami Dow Jones i S&P 500. DJI w trakcie sesji po raz pierwszy przebił 23.000 pkt., choć zamknął się niecałe 3 pkt. poniżej tego poziomu. Indeks wzrósł na zamknięciu o 0,18 proc. do 22.997,44 pkt. S&P 500 zyskał 0,07 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.559,36 pkt., a Nasdaq Comp. zniżkował o 0,01 proc. i wyniósł 6.623,66 pkt.

W Azji na giełdach nieliczne wzrosty - przewagę mają sprzedający akcje. Indeks Nikkei 225 zyskał 0,13 proc.. W Chinach wskaźnik SCI ze zwyżką o 0,24 proc. W Hongkongu Hang Seng w dół o 0,09 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI ze spadkiem o 0,01 proc. W Indiach Sensex traci 0,31 proc.

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje porcję danych z polskiej gospodarki, w tym wrześniową dynamikę produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej.

Z kolei z danych makroekonomicznych ze świata inwestorzy poznają m. in. dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii za sierpień (stopa bezrobocia, wynagrodzenia), a także odczyty z USA, w tym: rozpoczęte budowy domów i wydane pozwolenia na budowę za wrzesień.

Na ten dzień zaplanowano też kilka wystąpień bankierów centralnych. Głos zabiorą m. im. przedstawiciele EBC: Mario Draghi, Ignazio Angeloni, Peter Praet, Danièle Nouy i Benoit Coeuré, a także członkowie FOMC: Robert Kaplan i William Dudley.

W środę rozpoczęło się też najważniejsze tegoroczne wydarzenie polityczne za Wielkim Murem - XIX Ogólnokrajowy Zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh), który potrwa około tygodnia. Na zjeździe zostanie "wybrany" nowy skład Komitetu Centralnego, który następnie, na I pierwszej sesji plenarnej (prawdopodobnie 24.X), wskaże skład Biura Politycznego (25 osób) oraz jego Stałego Komitetu (7).