W ocenie większości członków RPP w nadchodzących kwartałach prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych, choć zdaniem niektórych uzasadnione może być "rozważenie podwyższenia stóp", jeśli inflacja będzie większa od oczekiwanej - wynika z tzw. Minutes RPP, czyli zapisu dyskusji na posiedzeniu 17 maja br.

Narodowy Bank Polski opublikował w czwartek na swojej stronie tzw. Minutes RPP, czyli opis dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 17 maja 2017 r.

Z opisu wynika, że "w ocenie większości członków Rady w nadchodzących kwartałach prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych NBP". "W świetle dostępnych informacji stabilizacja nominalnych stóp procentowych sprzyja bowiem utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - czytamy.

Jednak, dodaje opis, w opinii niektórych członków Rady, "jeśli napływające w kolejnych kwartałach dane i prognozy wskazywałyby na silniejszą od obecnych oczekiwań presję inflacyjną, wówczas uzasadnione może być rozważenie podwyższenia stóp procentowych".

W informacji czytamy również, że w opinii większości członków Rady "w kolejnych kwartałach inflacja utrzyma się na umiarkowanym poziomie.

"Wskazywali oni, że będzie temu sprzyjać jedynie stopniowy wzrost wewnętrznej presji inflacyjnej związanej z poprawą krajowej koniunktury, przy jednoczesnym obniżaniu się rocznej dynamiki cen energii i żywności wynikającym z wygasania efektów wcześniejszego wzrostu cen surowców" - głosi informacja.

"Niektórzy członkowie Rady oceniali jednak, że inflacja w kolejnych kwartałach może być wyższa, niż wskazują obecne prognozy. W ich opinii ryzyko nasilenia się presji płacowej wzrosło w ostatnich miesiącach. Czynnikami, które mogą – zdaniem tych członków Rady – podwyższać dynamikę płac w kolejnych kwartałach, są ewentualne zmniejszenie skali migracji zarobkowej do Polski po zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy przez UE oraz ewentualne zmniejszenie się aktywności zawodowej w polskiej gospodarce po wprowadzeniu niższego wieku emerytalnego" - czytamy również w Minutes.

Na ostatnim posiedzeniu Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., stopa redyskonta weksli 1,75 proc. Ostatni raz RPP zmieniła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.