Wspólny Komitet Monitorujący złożony z państw OPEC oraz producentów ropy spoza kartelu rekomenduje wydłużenie obowiązywania porozumienia o ograniczeniu dostaw ropy na światowe rynki o 9 miesięcy, począwszy od 1 lipca 2017 r. - podał w środę OPEC w komunikacie.

"Wspólny Komitet rozważał kilka scenariuszy (...) odnośnie wydłużenia umowy (o cięciu wydobycia - PAP) i rekomenduje, by ograniczenia w produkcji wśród stron umowy zostały wydłużone o 9 miesięcy, począwszy od 1 lipca 2017 r." - napisano w komunikacie.

Z dokumentu wynika, iż w kwietniu kraje OPEC oraz producenci ropy spoza kartelu wypełniali przypisane im kwoty cięcia wydobycia w sumie w 102-proc.

W czwartek oficjalną decyzję ws. ewentualnych dalszych cięć wydobycia na posiedzeniu plenarnym podejmą kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali producenci ropy. Oczekuje się decyzji zgodnej z rekomendacjami.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu, łącznie 24 państwa, ma być w I półroczu 2017 r. niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie (OPEC 1,2 mln, 600 tys. pozostali producenci, z czego 300 tys. Rosja).