Sprzedaż detaliczna w kwietniu w cenach bieżących wzrosła o 8,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,2 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Konsensus przygotowany przez PAP wskazywał na wzrost rok do roku o 9,1 proc., a miesiąc do miesiąca na spadek o 0,8 proc.

Jak poinformował GUS, sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 6,7 proc. w ujęciu rocznym.

"W kwietniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,7 proc. (wobec wzrostu o 7,9 proc. przed miesiącem oraz o 5,5 proc. w kwietniu 2016 r.). W porównaniu z marcem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 1,4 proc. (wobec spadku przed rokiem o 0,3 proc.).

Jak informuje GUS w kwietniu tego roku odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" wysoki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zaobserwowano w przedsiębiorstwach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (wzrost o 9,4 proc. wobec wzrostu o 4,1 proc. przed rokiem).

Wyższą sprzedaż zanotowano też w podmiotach zaklasyfikowanych do grupy "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach", gdzie wzrost wyniósł 9,1 proc. wobec 7,3 proc. rok wcześniej. Zwiększoną sprzedaż zanotowano również w jednostkach zajmujących się handlem paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi, która urosła o 9,0 proc. wobec spadku o 5,1 proc. w ubiegłym roku.

Wzrosty zanotowano ponadto w grupie "meble, rtv, agd", gdzie sprzedaż w kwietniu wzrosła o 7 proc. w stosunku do kwietnia rok wcześniej, a w okresie styczeń-kwiecień sprzedaż urosła o 9,4 proc.

Jak poinformował GUS, niższą sprzedaż odnotowano natomiast w podmiotach wchodzących w skład takich grup jak "pojazdy samochodowe, motocykle, części", gdzie zanotowano spadek o 5,4 proc. wobec wzrostu o 19,1 proc. przed rokiem. Spadek zanotowano także w grupie "pozostałe (o 0,2 proc.).

GUS podał też, że w okresie od początku stycznia do końca kwietnia tego roku sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem o 6,9 proc. wobec wzrostu o 4,6 proc. w 2016 r.